BIEC: WWK wzrósł o 1,6 pkt; ożywienie gospodarcze jest wyraźne

Warszawa, 28.05.2014 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju br. wzrósł o 1,6...

28.05.2014 09:33

Warszawa, 28.05.2014 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju br. wzrósł o 1,6 punktu m/m do 154,0 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Ożywienie jest wyraźne, ale wciąż poniżej potencjalnego tempa wzrostu, podkreślają analitycy.

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2014 roku wzrósł o 1,6 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Od jesieni 2012 roku wskaźnik znajduje się w trendzie wzrostowym, wskazującym na stopniowe przyspieszanie tempa rozwoju gospodarki" - czytamy w raporcie.

"Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost zamówień i poprawę sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Mimo wyraźnego ożywienia oraz pozytywnych perspektyw na przyszłość, dotychczasowe tempo rozwoju gospodarki jest wciąż poniżej jej potencjalnego tempa oraz poniżej tempa gwarantującego doganianie najwyżej rozwiniętych gospodarek Europy" - napisali dalej analitycy.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu pięć poprawiło się, a trzy uległy pogorszeniu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca.

"Największy wpływ na wzrost wskaźnika miała w tym miesiącu poprawa ogólnej oceny perspektyw rozwojowych gospodarki. Po raz pierwszy od grudnia 2010 roku odnotowano przewagę odsetka firm oceniających pozytywnie te perspektywy nad odsetkiem menedżerów wyrażających negatywne opinie. Tendencja do poprawy nastrojów wśród kadry menedżerskiej obserwowana jest od kwietnia ubiegłego roku. Przed miesiącem nastroje te nieco popsuły się ze względu na zagrożenie ograniczenia kontaktów gospodarczych polskich firm z rosyjskimi. Wydaje się jednak, że czynnik ten miał krótkookresowy wpływ na ocenę ogólnej sytuacji gospodarczej i dalszych perspektyw do prowadzenia biznesu" - czytamy też w raporcie.

BIEC podkreśla, że nie bez znaczenia dla wzrostu optymizmu wśród polskich przedsiębiorców były poprawiające się wyniki finansowe firm. "Poprawę stanu finansów przedsiębiorcy sygnalizują od blisko roku. W ostatnich miesiącach tempo, w jakim przybywało pozytywnych ocen uległo przyspieszeniu. Lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa zawdzięczają działaniom na rzecz redukcji kosztów, które wprowadzali w okresie najdotkliwszego spowolnienia gospodarki, jak również zwiększonemu w ostatnim czasie napływowi zamówień" - napisało Biuro.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)