BIEC: WWK wzrósł o 1,7 pkt, gospodarce wciąż przeszkadza słaba wydajność
Warszawa, 27.11.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w listopadzie br. wzrósł o 1,7 pkt m/m do 160,7 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Wskaźnik mimo znacznego wzrostu, nie osiągnął wartości ze swego ostatniego lokalnego szczytu z lipca br., ani poprzedniego maksimum ze stycznia br.
27.11.2015 | aktual.: 27.11.2015 09:23
"W dalszym ciągu największą bolączką polskiej gospodarki jest spadek wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw, co przyczynia się do spadku ogólnej wydajności gospodarki i stopniowej utraty jej konkurencyjności" - czytamy w raporcie.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu osiem działa w kierunku poprawy, jednak żadna z tych składowych nie poprawiła się na tyle, aby można było mówić o zmianie dotychczasowego negatywnego trendu.
"Branże szczególnie dotknięte spadającymi zamówieniami to przemysł odzieżowy, metalurgiczny oraz firmy związane z produkcją i konserwacją maszyn i urządzeń. Niewielką poprawę zamówień odnotowała branża tekstylna, producenci komputerów i urządzeń elektronicznych oraz przemył papierniczy. W większości tych branż poprawa ma głównie charakter sezonowy związany z nadchodzącym okresem świątecznych zakupów" - podało BIEC.
Oceny menedżerów firm nie poprawiły się znacząco nt. sytuacji gospodarczej kraju. Od lipca br. przewaga optymistów, postrzegających pozytywnie perspektywy rozwojowe kraju nad pesymistami, oscyluje wokół 3% całości badanej populacji. Wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw pogarsza się od jesieni 2013 roku.
(ISBnews)