Trwa ładowanie...
d1663p3
27-04-2015 09:00

BIEC: WWK wzrósł o 1 pkt, utrzymują się pozytywne oczekiwania dotyczące PKB

Warszawa, 27.04.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w kwietniu br. wzrósł o 1,9 pkt m/m do 157,3 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

d1663p3
d1663p3

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w kwietniu br. wzrósł o blisko 1,0 punkt. Pozostał jednak poniżej swego ostatniego szczytu ze stycznia br. Od kilku miesięcy w gospodarce utrzymują się tendencje do łagodnego wzrostu jej aktywności" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu pięć działały w kierunku jego wzrostu, a trzy oddziaływały w kierunku spadku wskaźnika.

"Do przedsiębiorstw szerszym strumieniem niż w poprzednim miesiącu napływały zamówienia. Dominowały zamówienia od odbiorców krajowych, w mniejszym stopniu poprawa dotyczyła zamówień z rynków zagranicznych. W niewielu branżach poprawa miała miejsce nie tylko w skali ostatnich miesięcy ale również w porównaniu z rokiem ubiegłym. Miało to miejsce w 7 spośród 22 branż, przy czym największą poprawę odnotowano w firmach produkujących samochody i pojazdy oraz w branży elektronicznej, czyli w firmach, które na ogół mają zagwarantowane zagraniczne rynki zbytu. Największe problemy z zamówieniami mają firmy odzieżowe, gdzie dekoniunktura trwa już ponad trzy lata" - podał BIEC.

Poprawiły się w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca oceny menedżerów przedsiębiorstw na temat stanu finansów firm, którymi zarządzają.

d1663p3

"W dłuższym okresie mamy raczej do czynienia z utrzymaniem finansowego status quo osiągniętego na początku ubiegłego roku. Sprzyjała temu deflacja cen producentów a zwłaszcza spadające ceny surowców, w konsekwencji niższe ceny transportu, niższe ceny świadczonych dla przedsiębiorstw usług takich jak np. naprawy i niższe koszty magazynowania" - podkreśla Biuro.

Pomimo zwiększonego napływu nowych zamówień oraz stabilnej sytuacji finansowej, nieznacznie zmniejszył się w tym miesiącu odsetek firm pozytywnie postrzegających ogólną kondycję w przedsiębiorstwach.

"Od dwóch miesięcy przybywa pesymistów sygnalizujących pogorszenie sytuacji, ubywa zaś firm odnotowujących poprawę ogólnej sytuacji. W dłuższym okresie - w ciągu ostatniego roku sytuacja w zasadzie nie zmieniła się, co może świadczyć o dominującej wśród menedżerów strategii przetrwania nad strategią ekspansji" - podsumowuje BIEC.

(ISBnews)

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3