Trwa ładowanie...
dklt6do
29-12-2014 09:25

BIEC: WWK wzrósł o kolejne 0,6 pkt, co może zapowiadać przełamanie stagnacji

Warszawa, 29.12.2014 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w grudniu br. wzrósł o pkt m/m do 156,1 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy wskazują, że obecny wzrost wskaźnika może zapowiadać przełamanie dotychczasowych tendencji stagnacyjnych.

dklt6do
dklt6do

"Koniec roku był nieco korzystniejszy dla gospodarki od pozostałych miesięcy drugiej połowy tego roku. Obecny wzrost wskaźnika może bowiem zapowiadać przełamanie dotychczasowych tendencji stagnacyjnych. Zbyt wcześnie jednak aby prognozować wyraźne przyspieszenie, zwłaszcza, że w najbliższym otoczeniu naszej gospodarki dominuje niezbyt korzystna koniunktura" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu cztery działały w kierunku jego wzrostu, dwie były neutralne i dwie przyczyniły się do jego spadku, podało Biuro.

"Największy wpływ na wzrost wskaźnika miała poprawa wydajności pracy w sektorze przetwórczym. Wynikała ona jednak głównie z mniejszej liczby dni roboczych w listopadzie w porównaniu z poprzednimi miesiącami bieżącego roku. Pomimo tej krótkookresowej poprawy, obecna wydajność pracy jest o około 10% niższa niż przed rokiem. Zaś analizując jej zmiany w dłuższym okresie, w ostatnich latach rośnie dwukrotnie wolniej niż w latach 2004-2007" - czytamy w materiale.

Poprawiły się nieco oceny ogólnej kondycji gospodarki formułowane przez menadżerów przedsiębiorstw. Od wiosny br. nie podlegały one zbyt wielkim zmianom, podkreślono także.

dklt6do

"Obecna poprawa może świadczyć o przełamywaniu stagnacyjnych nastrojów wśród przedsiębiorców. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że od dwóch miesięcy zwiększa się napływ nowych zamówień. Szerszym strumieniem napływają przede wszystkim zamówienia z rynku krajowego. Zamówienia od zagranicznych odbiorców od jesieni br. nie wykazują tendencji do wzrostu. Stabilizuje się portfel zamówień w branży spożywczej i tekstylnej, zaś wśród eksporterów znaczący wzrost zamówień odnotowuje przede wszystkim przemysł meblowy" - konkluduje BIEC.

(ISBnews)

dklt6do
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklt6do