Trwa ładowanie...
d2tf241
30-11-2015 13:32

BIG InfoMonitor: Indeks Zatorów Płatniczych BIG spadł o 9,6 pkt do 3 pkt w XI

Warszawa, 30.11.2015 (ISBnews) - Wartość Indeksu Zatorów Płatniczych BIG (wcześniej Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej BIG) spadła do 3 pkt w listopadzie wobec 12,6 pkt odnotowanych w kwietniu br., podał BIG InfoMonitor w 29. edycji badania. Spadek wartości indeksu w głównej mierze efekt włączenia do badań mikroprzedsiębiorców, których opóźnienia w płatnościach dotykają w największym stopniu.

Share
d2tf241

Trudności z terminowym odzyskiwaniem należności od klientów ma 48% przedsiębiorstw w Polsce. W największym stopniu problem ten dotyczy mikrofirm, czyli przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 9 pracowników. W przypadku najmniejszych firm z zatorami płatniczymi, zgodnie z terminem płaconych jest 51% należności, natomiast w przypadku firm bez zatorów odsetek ten sięga 82%. Dla porównania, w sektorze średnich przedsiębiorstw (od 50 do 249 pracowników), w którym sytuacja wygląda najlepiej, te wartości kształtują się odpowiednio na poziomie 66% i 92%.

Indeks Zatorów Płatniczych BIG spadł z poziomu 12,6 pkt wiosną tego roku do 3 pkt w jesiennej edycji.

"Tak duża obniżka wynika w głównej mierze z faktu, że po raz pierwszy w badaniu uwzględniono mikroprzedsiębiorców. Należy też pamiętać, że wskaźnik odzwierciedla nie tylko faktyczny stan opóźnień w płatnościach, ale w dużym stopniu również ocenę samego zjawiska, a ta okazała się wyjątkowo krytyczna w obecnej fali badania. Szczególnie negatywne podejście w tej kwestii prezentują mikroprzedsiębiorstwa i to ich odpowiedzi mają największy wpływ na ostateczny kształt indeksu. Stanowią one bowiem większość firm działających w Polsce, dlatego waga ich odpowiedzi jest wyższa niż firm małych i średnich" - powiedział wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, cytowany w komunikacie.

Przeciętna zaległość kontrahentów, na którą firmy czekają ponad 60 dni, to kwota w wysokości 41,6 tys. zł. Jej poziom zależy jednak od wielkości przedsiębiorstwa - im większa firma, tym większa suma przeterminowanych należności. W mikrofirmach oczekuje się przeciętnie na ponad 35 tys. zł, w małych firmach na ponad 50 tys. zł, a w firmach średnich na blisko 90 tys. zł.

d2tf241

W podziale na branże zdecydowanie najwięcej pieniędzy nie wpływa na czas do firm budowlanych - 67,4 tys. zł, podczas gdy w pozostałych prezentowanych branżach (produkcja, handel i usługi) jest to kwota pomiędzy 37,3 tys. zł, a 40,1 tys. zł.

"Jak jednak deklarują przedstawiciele firm budowlanych, problemy z opóźnieniami w uzyskiwaniu płatności mają głównie charakter cykliczny, czyli są powiązane z koniunkturą gospodarczą, natomiast w handlu i produkcji jest to przeważnie stały element rzeczywistości" - czytamy w komunikacie.

Problemy z zachowaniem płynności finansowej ma 67% firm z branży budowlanej i 56% firm produkcyjnych. W branży handlowej i usługowej odsetek ten wynosi 40% i 31%.

Większość badanych firm (67%) nie wie, dlaczego ich kontrahenci płacą im z opóźnieniem, ale 58% przedsiębiorstw z zatorami płatniczymi podejmuje działania prewencyjne, w celu ich uniknięcia. Na taki krok w przeważającej mierze decydują się jednak większe firmy.

d2tf241

"Podejmowanie tego typu działań deklaruje niemal trzy czwarte średnich przedsiębiorstw i tylko nieco ponad połowa mikrofirm. Choć zaległe płatności od kontrahentów najbardziej dają się we znaki właśnie mikrofirmom, to jednocześnie robią one najmniej, aby do nich nie dopuścić" - czytamy także.

Mikrofirmy są też najmniej aktywne w odzyskiwaniu należności, gdy zatory już się pojawią. Działania w tym celu podejmuje 63% mikrofirm wobec 90% przedsiębiorstw małych i średnich.

Wartość Indeksu Zatorów Płatniczych BIG może wahać się w przedziale od minus 100 pkt do 100 pkt. Im wyższy poziom tym mniejsze kłopoty przedsiębiorstw z zatorami płatniczymi.

W badaniu przepytano przedstawicieli łącznie 600 mikro, małych i średnich firm, które przyjmują m.in. płatności z odroczonym terminem i mają co najmniej dwóch odbiorców. W przypadku wszystkich firm warunkiem była konieczność wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. W próbie znalazło się 296 mikrofirm (zatrudniających do 9 pracowników), 203 firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników i 101 firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników.

(ISBnews)

d2tf241
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tf241
d2tf241