Trwa ładowanie...

BIG InfoMonitor: przeterminowane długi Polaków to niemal 40 mld zł

Z wyliczeń Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że na koniec minionego roku zaległe płatności Polaków wyniosły 39,82 mld zł, z czego 35 proc. stanowiły długi mieszkańców Mazowsza oraz Śląska. Rekordzista z Mazowsza ma przeszło 110 mln zł długów.

Share
BIG InfoMonitor: przeterminowane długi Polaków to niemal 40 mld złŹródło: Fotolia
d1dnpeb

Z zaprezentowanej w środę specjalnej regionalnej edycji Raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor wynika, iż na Mazowszu oraz na Śląsku odnotowano największy wzrost złych długów, a średnie zadłużenie znacznie przewyższa przeciętną dla całego kraju.

W raporcie wskazano ponadto, że kwoty zaległych płatności Polaków w ub.r. rosły wolniej niż we wcześniejszych latach. - Wynika to m.in. z lepszego zarządzania budżetami domowymi oraz działań sektora finansowego, który trafniej ocenia możliwości kredytowe klientów. Bardzo istotnym czynnikiem jest stała rozbudowa systemu wymiany informacji gospodarczej, która zapobiega przekredytowaniu klientów banków i firm pożyczkowych - mówił podczas prezentacji raportu prezes BIG InfoMonitora Mariusz Hildebrand.

W dokumencie wskazano, że poza Mazowszem i Śląskiem sytuacja jest znacznie bardziej stabilna, aczkolwiek w niektórych regionach wzrost ogólnego zadłużenia na przestrzeni ostatnich dwóch lat był wysoki. Za przykład podano Małopolskę i Pomorze, gdzie wzrosty wyniosły odpowiednio 380 mln zł i 360 mln zł. "Na tle wszystkich regionów najlepiej wypada województwo świętokrzyskie. Zarówno pod względem ogólnej kwoty zaległości finansowych, liczby dłużników oraz średniego zadłużenia. Zaraz za nim plasuje się region podlaski i opolski, gdzie również odnotowano najmniejszą liczbę niepłacących w terminie osób" - czytamy w raporcie.

d1dnpeb

Jego autorzy podkreślili też, że w 2013 r. w czterech województwach suma zaległych zobowiązań spadła. Były to: kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Dodano, że województwie świętokrzyskim i wielkopolskim zmniejszyła się również liczba dłużników. "Jest ich mniej również w województwie warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Nie są to duże spadki, ale bardzo istotne, bo wskazują, że wieloletnie tendencje wzrostowe udało się zahamować i odwrócić. Niestety takie zmiany mogą być po części rezultatem nie tylko lepszej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, ale również zmian w portfelach wierzytelności banków" - zaznaczono w raporcie. Z wyliczeń BIG InfoMonitora wynika również, że listę dłużników otwiera mieszkaniec Mazowsza, którego zaległe długi przekroczyły 110 mln zł i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosły o 2,2 mln zł. Drugi na niechlubnej liście uplasował się mieszkaniec województwa lubelskiego, który jest winny 50,9 mln zł. Ostatnie miejsce podium przypadło mieszkańcowi województwa dolnośląskiego - jego dług sięga 48,6 mln zł.

Dla porównania, rekordzista z województwa świętokrzyskiego ma długi pięćdziesięciokrotnie niższe od niechlubnego mieszkańca Mazowsza - wynoszą one 2,87 mln zł.

d1dnpeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dnpeb
d1dnpeb