Trwa ładowanie...
d1l6d6s
15-02-2016 11:03

BIK: Ok. 20% mikroprzedsiębiorców korzysta z kredytowania bankowego dla firmom

Warszawa, 15.02.2016 (ISBnews) - Średnio 20% mikroprzedsiębiorców korzysta z kredytowania bankowego przeznaczonego dla firm. Na koniec listopada ub.r. 8 na 10 mikroprzedsiębiorców korzystających z kredytowania firmowego posiadało też kredyt jako osoba prywatna, wynika z danych BIK.

Share
d1l6d6s

Aktualnie w bazie BIK Przedsiębiorca znajduje się informacja o historii kredytowej ponad 382 tys. mikroprzedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, posiadających czynne zobowiązanie kredytowe, zaś w bazie Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na koniec czerwca 2015 r. liczba aktywnych mikroprzedsiębiorców wynosiła około 2 mln, podało Biuro Informacji Kredytowej.

"Na koniec listopada 2015 r., 8 na 10 mikroprzedsiębiorców, którzy posiadali czynne zobowiązanie kredytowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, posiadało również kredyt jako osoba prywatna, z czego 35,7 mld zł (48%) przypadało na kredyty firmowe, a 39,2 mld zł (52%) na kredyty prywatne. Łączne firmowe zadłużenie mikroprzedsiębiorców wynosiło na koniec listopada 2015 r. 43,9 mld zł. Natomiast łączne zadłużenie mikroprzedsiębiorców zarówno firmowe, jak i prywatne to już kwota 83,1 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Rozpatrując zadłużenie prywatne mikroprzedsiębiorców można zauważyć, że prawie 70% posiadanego przez nich zadłużenia, to zadłużenie z tytułu posiadanego kredytu mieszkaniowego, 25% to zaciągnięte kredyty konsumpcyjne, podano także.

"Udział w wartości łącznego zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych mikroprzedsiębiorców wynosi 6,8%, a konsumpcyjnych - 7,4%. Jednak największy udział występuje w liniach debetowych - 12,9% oraz w kartach kredytowych - 11,1%. Można to tłumaczyć tym, że to właśnie produkty limitowe wykorzystywane są do częściowego bieżącego finansowania prowadzonej przez mikroprzedsiębiorców działalności gospodarczej" - powiedział główny analityk kredytowy prof. Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce.

(ISBnews)

d1l6d6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l6d6s
d1l6d6s