Trwa ładowanie...
d4nao9z

Bilety na wszystkie pociągi w jednej kasie

Koniec problemów pasażerów polskich kolei. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje małą rewolucję biletową.
Share
Bilety na wszystkie pociągi w jednej kasie
Źródło: WP.PL, Fot: Jan Bolanowski
d4nao9z

Wybierasz się na urlop. Zamierzasz dotrzeć w wybrane miejsce podróżując polskimi liniami kolejowymi. Niestety, przy kasie dowiadujesz się, że w tej dostaniesz tylko jeden z trzech biletów, które potrzebujesz. Resztę kupisz w dwóch innych.

Science fiction? Nie - to polska rzeczywistość. Ilu przewoźników w Polsce, tyle biletów. Starsi pasażerowie pamiętają, że kiedyś wszystkie miejscówki można było kupić w jednej kasie, co było zarówno praktyczne, jak i wygodne. Jednak to zamierzchłe czasy, kiedy to po torach jeździły tylko Polskie Koleje Państwowe.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ma plan, aby to zmienić. Tomasz Warsza, szef Departamentu Rozwoju Kolei, przedstawił rewolucyjny pomysł, który dla pasażerów będzie oznaczał znaczące ułatwienie - integrację systemu biletowego w skali całej Polski. Informuje o tym serwis rynek-kolejowy.pl.

d4nao9z

Dałoby to pasażerom możliwość zakupu biletu na dowolne połączenie w dowolnej kasie niezależnie od tego, czy przewoźnik, do którego należy kasa, obsługuje pociąg, na który sprzedawany jest kartonik. Ułatwiłoby to ich nabywanie na połączenia z przesiadkami i skróciło czas stania w kolejkach tym, którzy nie kupują przez internet.

Kolejna zmiana to wprowadzenie odgórnie narzuconej, wspólnej taryfy na pociągi, jeżdżące w ramach służby publicznej, czyli korzystające z dofinansowania państwa. Gdyby takie rozwiązanie dziś weszło w życie, to wykluczone byłyby tylko Interregio i EIC. Pozostałe pociągi PKP IC i Przewozów Regionalnych oraz przewoźnicy dotowani przez samorządy byłby objęte tym programem.

Niestety, termin wprowadzenia tych pomysłów jest dość odległy. Największa przeszkoda to wprowadzenie efektywnego systemu rozliczeń między przewoźnikami.

d4nao9z

Podziel się opinią

Share
d4nao9z
d4nao9z