Bitcoiny pod okiem policji skarbowej. W tle pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu

Polska policja skarbowa przygląda się transakcjom zawieranym za pomocą kryptowaluty bitcoin - informuje Ministerstwo Finansów.

Bitcoiny pod okiem policji skarbowej. W tle pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu
BTC Keychain/Flickr (CC BY 2.0)

Nowa grupa podatników pod lupą fiskusa. Policja skarbowa przygląda się transakcjom zawieranym przez Polaków za pomocą bitcoinów - podało Ministerstwo Finansów.

Polskie służby skarbowe, które monitorują kwestie dotyczące funkcjonowania i obrotu kryptowalutami, nie stwierdziły na razie nieprawidłowości, związanych z naruszeniem przepisów prawa podatkowego w zakresie wykorzystania wirtualnych pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że skarbówka zamierza w najbliższym czasie przestać się przyglądać transakcjom bitcoinowym.

"Generalny Inspektor Informacji Finansowej prowadzi stałe działania w zakresie monitorowania i analizy potencjalnego ryzyka popełniania przestępstw prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu przy użyciu kryptowalut w celu wykrycia ewentualnych zagrożeń" - głosi oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów.

Wprowadzony w 2009 roku bitcoin traktowany jest coraz poważniej przez branżę finansową, a stojąca za nim technologia łańcucha bloków zyskuje zainteresowanie największych instytucji, takich jak Goldman Sachs, nowojorskich giełd oraz banków - Santandera, Barclays, UBS i Lloydsa. Eksperci przypominają jednak, że cyfrowa waluta wciąż znajduje się w fazie beta i zalecają ostrożność przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Bitcoin - to kryptowaluta, czyli pieniądz wirtualny oparty na informatycznych systemach szyfrowania, wprowadzona w 2009 roku przez osobę bądź grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli.

Skąd zainteresowanie skarbówki wirtualnym pieniądzem? Bitcoin bardzo chętnie jest wykorzystywany w transakcjach na czarnym rynku internetowym. Chodzi między innymi o zakup narkotyków, broni i fałszywych dokumentów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (80)