Biura pustoszeją. Coraz częściej pracujemy zdalnie
Pracownicy i firmy przenoszą się ze świata realnego do świata wirtualnego - wynika z raportu przygotowanego przez firmy Regus i Unwired. Siedziby i biura powoli odchodzą do lamusa. Biznes tworzony jest poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii. W internecie.
Z raportu wynika, że 59 proc. respondentów nie ma trudności z pracą poza firmą, a 62,5 proc. dużych przedsiębiorstw wdrożyło już zdalne formy pracy.
Aż 79 proc. respondentów odpowiedziało, że ma do dyspozycji odpowiednie technologie umożliwiające wydajną pracę. Ponad połowa badanych ma wszystko, czego potrzebuje, zaś 42 proc. osób twierdzi, że można by jeszcze rozszerzyć możliwości technologiczne związane z pracą poza biurem.
"Wirtualizacja pracy zyskuje na popularności we współczesnym świecie. Stąd nie długo nie będzie potrzeby wychodzenia z domu - skomentował wyniki badań Jarosław Pilch z polskiego oddziału firmy Regu na łamach wyborczej.biz. Powoli świat realny zamienia się w ten wirtualny."
Na świecie już ponad 60 proc. dużych firm wprowadziło zdalną, elastyczną pracę, do której przekonują się nawet urzędy. W tym np. Urząd Marszałkowski w Lublinie, gdzie 10 proc. pracowników ma przejść na telepracę.
- Jako że standardowy wskaźnik wykorzystania powierzchni biurowej wynosi zaledwie 45 proc., puste biurka stracą rację bytu w świecie, w którym mobilność i elastyczność zyskają status najbardziej skutecznych i zapewniających zrównoważony rozwój przedsiębiorstw – tłumaczy Philip Ross, prezes firmy Unwired.
JK