Trwa ładowanie...
dwmkzwv

Poprosili cię o to w sklepie? Uważaj, to może być oszustwo

Korzystne promocje w Black Friday rzeczywiście się zdarzają, ale część z nich może być tylko okazją dla złodzieja. Eksperci apelują, by podczas intensywnych zakupów nie paść ofiarą oszustwa.
Share
Uwaga na oszustwa, których w najbliższym czasie może być więcej
Uwaga na oszustwa, których w najbliższym czasie może być więcejŹródło: NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto
dwmkzwv

Według badania Krajowego Rejestru Długów oraz ekspertów firmy ChronPESEL.pl aż 57 proc. Polaków zamierza w najbliższym czasie kupować w sieci. Głównie prezenty na święta, ale nie tylko. Aż 98 proc. pytanych czuje się przy tym bezpiecznie.

Wzmożony ruch w internecie to jednak okazja dla oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić na przykład nasze dane osobowe, ale również dane logowania do bankowości online.

Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl. zwraca uwagę na niedozwolone praktyki stosowane nie tylko przez hakerów, ale też właścicieli e-sklepów.

dwmkzwv

Money to się liczy: dr. Łukasz Zaborowski o kondycji portów lotniczych w Polsce.

W przeprowadzonym badaniu aż 5 proc. Polaków przyznaje, że przy rejestracji w sklepie internetowym poproszono ich o podanie numeru PESEL. A takie dane sklepom nie są do niczego potrzebne.

dwmkzwv

Ostatnim znakiem ostrzegawczym dla wielu z nas powinna być wiadomość z rejestru długów. Jeśli bowiem otrzymamy wiadomość, że naszą historię kredytową sprawdza jakikolwiek bank, to prawdopodobnie oznacza próbę oszustwa. Oczywiście o ile sami wniosku o pożyczkę nie składaliśmy. Złodziej ma już wtedy nasze dane i próbuje wziąć na nie kredyt.

- W takiej sytuacji należy skontaktować się z instytucją, która nas weryfikowała w celu wyjaśnienia sprawy oraz zawiadomić policję, że doszło do kradzieży tożsamości - dodaje Drozd.

Jak nie dać się oszukać? Eksperci mają proste rady. Przede wszystkim dokładnie sprawdzać adresy sklepów internetowych i weryfikować, czy są wiarygodne. Do tego warto co jakiś czas zmieniać wszystkie hasła dostępowe do sklepów online czy bankowości elektronicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwmkzwv

Podziel się opinią

Share
dwmkzwv
dwmkzwv