Bliski koniec cypryjskiego rozdziału w europejskim kryzysie?
Rozwiązanie cypryjskich problemów, przy akceptacji rozwiązań przez wszystkie strony, może przynieść krótkoterminowy oddech rynkom.
Spekulacje, jakie napływały na rynek w piątek po południu, dają szanse na to, iż weekend przyniesie konstruktywne porozumienie. Paradoksem jest fakt, że sami Cypryjczycy po odmowie pomocy ze strony Moskwy, zdają się wracać do pomysłu opodatkowania bankowych depozytów. Tak czy inaczej, jeżeli rozwiązania zostaną zaakceptowane przez wszystkie strony (rząd – parlament cypryjski – Troika, czyli ECB, KE i MFW), to rynek zapomni o Cyprze i skupi się na innych kwestiach.
Krótkie spojrzenie na wykresy majors pokazuje, że cypryjska historia odcisnęła swoje piętno na początku tygodnia, kiedy to otworzyliśmy się ze sporymi lukami. Jeżeli jej zakończenie będzie pozytywne, to mamy szanse na wyraźniejsze odreagowanie na początku tygodnia. Europejscy politycy mają świadomość, że przeciąganie sprawy Cypru może negatywnie wpłynąć na sytuację na peryferiach, a także wzmocnić polityczną pozycję ugrupowań antyunijnych, które w najbliższych latach mogą stanowić duże zagrożenie dla „europejskiej stabilności”. W tym kontekście warto będzie obserwować sytuację we Włoszech – czy Silvio Berlusconi rzeczywiście zaryzykuje przeprowadzenie kolejnych przedterminowych wyborów w czerwcu, które mogą umocnić pozycję ugrupowania Beppe Grillo, czy też zdecyduje się na rewolucyjne posunięcie i stworzy szeroką koalicję z centrolewicą, która jest na drodze do powołania rządu mniejszościowego?
Mimo, że na ostatnim posiedzeniu FED dał do zrozumienia, iż może regulować program QE3 w zależności od rozwoju sytuacji gospodarczej, to dolar pozostał słaby. To może pokazywać, że rynek szuka jednak pretekstu do korekty umocnienia dolara, jakie miało miejsce w ostatnich tygodniach. Kluczowe dane makroekonomiczne z USA poznamy dopiero na początku kwietnia.
Tekst jest fragmentem tygodniowego raportu DM BOŚ z rynków zagranicznych.
Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |