Bliski koniec korekty?
Nastroje na europejskich parkietach wciąż determinowane są w największym stopniu przez doniesienia związane z problemami Irlandii. Obawy o dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych tego kraju wywindował rentowności do wysokich poziomów, utrudniających pozyskanie finansowania z rynku i w efekcie zwiększających prawdopodobieństwo bankructwa.
18.11.2010 14:38
Jednak widać, że władze Unii Europejskiej wyciągnęły wnioski z „kryzysu greckiego” i podjęły zdecydowane próby uspokojenia nastrojów wśród inwestorów. W efekcie w drugiej połowie obecnego tygodnia widać pewną stabilizację na rynku. Wiele wskazuje na to, że wszelkie złe informacje znajdujące się na rynku zostały już zdyskontowane w cenach. Odbicie nastąpiło m.in. w notowaniach eurodolara. Kurs EUR/USD wzrósł w czwartek w okolice poziomu 1,3650, podczas, gdy jeszcze dwa dni wcześniej zanotował lokalne minimum na poziomie 1,3450. Wiele wskazuje na to, że Irlandia dojdzie do porozumienie z UE w sprawie opracowania pakietu pomocowego dla tamtejszych banków, co w efekcie przełoży się na zakończenie korekty w notowaniach euro i ponowne osłabienie dolara. Z kolei na giełdach rozwiązanie takie oznaczać powinno powrót wzrostu wraz z większym apetytem na ryzyko. Podczas ostatnich zawirowań rynkowych bardzo dobrze prezentuje się giełda w Niemczech. Tamtejszy indeks DAX po okresie dynamicznych wzrostów miał potencjał do
spadków, jednak ostatecznie oparł się presji strony podażowej. W obliczu panujących nastrojów świadczy to o dużej sile rynku. Z tego względu wraz z poprawą sentymentu spodziewać można się dalszych wzrostów w kierunku poziomu 7000 pkt.
Z kolei lekkiej korekcie poddała się warszawska giełda. Indeks WIG20 zszedł poniżej poziomu 2700 pkt. Jednak wraz z poprawą nastrojów spodziewać można się również powrotu do wzrostów. Przy kolejnych zastrzykach gotówki dla amerykańskiej gospodarki spodziewać można się szczególnego zainteresowania płynnymi walorami, notowanymi na giełdach rynków wschodzących. Z tego też względu warto pomyśleć o wykorzystaniu obecnej korekty do zajęcia długich pozycji.
Zespół GO4X