Trwa ładowanie...
d2iufmc

BM Reflex: Ceny paliw na stacjach nie spadną znacząco w krótkim terminie

Warszawa, 05.01.2017 (ISBnews/ BM Reflex) - W krótkim terminie nie widać szans na znaczące obniżki cen paliw, mimo niewielkich obniżek cen hurtowych w ostatnim tygodniu, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Share
d2iufmc

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Pierwszy tydzień roku przynosi dawno nieobserwowane symboliczne, niewielkie obniżki cen paliw. Średnie ceny benzyny i diesla (po wzrostach o ponad 20 gr./l w grudniu) spadły w pierwszym tygodniu stycznia odpowiednio o 3 gr./l i 2 gr./l. Obecnie za litr benzyny Pb95 płacimy średnio w kraju 4,76 PLN/l, litr diesla kosztuje 4,67 PLN/l. Natomiast w dalszym ciągu stabilne pozostają ceny autogazu. Litr tego paliwa potaniał w skali tygodnia 2 gr./l do średniego poziomu 2,25 PLN/l.

Spadek cen to efekt niewielkich obniżek cen hurtowych w mijającym tygodniu (3-4 gr./l) za sprawą umocnienia złotówki w stosunku do dolara i wyhamowania tempa wzrostu cen ropy naftowej.

d2iufmc

W dalszym ciągu średni poziom cen paliw w kraju jest najwyższy od połowy 2015 roku. Co więcej w krótkim terminie szanse na większe obniżki pozostają niewielkie.

Początek roku przyniósł znaczny wzrost zmienności na rynku ropy naftowej. Ceny ropy Brent najpierw wzrosły w rejon 58,50 USD/bbl po czym rynek powrócił w rejon 55 USD/bbl. W czwartek rano ropa Brent kosztuje 56,90 USD/bbl. Najwięksi producenci ropy naftowej z OPEC potwierdzają realizację zapowiedzianych w listopadzie cięć produkcji, choć rynek wydaje się być zmieszany. Pojawiają się obawy, ze skala cięcia produkcji będzie mniejsza od zapowiadanej a przez wzrost produkcji choćby libijskiej oraz możliwe zwiększenie wydobycia z amerykańskich łupków efekt działań OPEC w kwestii równowagi rynku będzie znacznie mniejszy od zamierzonego.

Pod znakiem zapytania stoi również polityka Rosji, która zobowiązała się od początku roku zmniejszać systematycznie produkcję o łącznie 300 tys. bbl/d. Tymczasem w grudniu poziom produkcji osiągnął godnie z danymi Ministerstwa Energetyki Rosji 11,208 mln bbl/d - wzrost 3,5% w skali roku.

(ISBnews/ BM Reflex)

d2iufmc

Podziel się opinią

Share
d2iufmc
d2iufmc