BNP Paribas nabył w wezwaniu 88,98% akcji Banku BGŻ
Warszawa, 22.10.2014 (ISBnews) - W wyniku wezwania grupa BNP Paribas stanie się właścicielem 88,98% akcji Banku BGŻ. W rękach Rabobanku, czyli dotychczasowego większościowego akcjonariusza Banku BGŻ, pozostał niemal 10-procentowy pakiet akcji, podał BNP Paribas.
"Nasze wezwanie kończymy zgodnie z planem i naszymi oczekiwaniami. Obecnie kontynuujemy prace w celu połączenia Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem Polska. W wyniku połączenia powstanie jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, której klienci, zarówno indywidualni jak i korporacyjni, będą mieli dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych produktów" - powiedział zastępca dyrektora generalnego International Retail Banking BNP Paribas Jean-Paul Sabet, odpowiedzialny za proces łączenia banków.
Wezwanie na sprzedaż akcji Banku BGŻ zostało ogłoszone przez BNP Paribas 25 sierpnia 2014 r. We wrześniu BNP Paribas oraz Rabobank podały, że Rabobank zapisał się na sprzedaż akcji Banku BGŻ stanowiących ponad 74% kapitału. W kolejnym kroku, BNP Paribas dokupił dodatkowe 14,39% udziałów w Banku BGŻ, dzięki czemu posiadać będzie łącznie 88,98% akcji. Dzień transakcji nabycia akcji przypada na środę 22 października, zaś dniem rozliczenia transakcji jest 27 października 2014 r., podano również.
Pod koniec września BNP Paribas nabył 41.872.248 akcji Banku Gospodarki Żywnościowej, stanowiących ok. 74,59% kapitału zakładowego i liczby głosów na walnym. BNP Paribas nie wykluczał wtedy nabycia dalszych akcji banku w wyniku skorzystania, po przeprowadzeniu wezwania, z prawa do żądania od akcjonariuszy sprzedaży posiadanych przez nich akcji banku (tzw. squeeze out).
10 października banki poinformowały, że zarządy banków BGŻ i BNP Paribas Bank Polska uzgodniły i podpisały plan połączenia obu podmiotów, w wyniku którego powstanie Bank BGŻ BNP Paribas. Fuzja prawna Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska wstępnie planowana jest na pierwszą połowę 2015 r., po uprzednim uzyskaniu zgód, w tym także KNF. Do tego momentu oba banki działają, jako osobne podmioty i na dotychczasowych zasadach.
(ISBnews)