Trwa ładowanie...
bnp paribas

BNP Paribas złożył niewiążącą ofertę zakupu banku BGŻ

BNP Paribas złożył niewiążącą ofertę zakupu 98,5 proc. akcji BGŻ - poinformował BNP Paribas Bank Polska w komunikacie. KNF nie odnosi się do sprawy, bo nie wpłynął jeszcze do niej żaden dokument - poinformował przewodniczący Komisji Andrzej Jakubiak.

Share
BNP Paribas złożył niewiążącą ofertę zakupu banku BGŻ
Źródło: Wikimedia Commons, fot: Lowdown
d19ccbm

BNP Paribas wskazuje, że propozycja uzależniona jest od szeregu warunków, w tym m.in. pozytywnego wyniku badania (due diligence) BGŻ i uzyskania wymaganych zgód organów antymonopolowych i regulacyjnych, w tym KNF.

"W chwili obecnej nie ma jednak pewności, że niewiążąca propozycja złożona przez BNP Paribas zostanie przyjęta przez Rabo oraz że warunki, od których jest uzależniona propozycja i nabycie akcji przez BNP Paribas zostaną spełnione i czy w ogóle dojdzie do nabycia akcji, a jeśli tak - to w jakim terminie" - podał BNP Paribas Bank Polska w czwartek w komunikacie.

Przewodniczący KNF poinformował, że do Komisji nie wpłynął jeszcze żaden dokument w tej sprawie. - Ani Rabobank, ani BNP Paribas nie złożył żadnej informacji w KNF. Jak długo nie będziemy mieli informacji od Rabobank, nie będziemy się odnosili do tej sprawy - powiedział dziennikarzom Jakubiak.

d19ccbm

Podtrzymał jednocześnie swoje stanowisko dotyczące optymalności koncentracji w polskim sektorze bankowym. - Przypominam jednak, że miałem na myśli banki z tej pierwszej dziesiątki. BNP Paribas Polska niewątpliwie nie zalicza się do tej grupy - powiedział.

KNF od pewnego czasu sygnalizowała, że jest niechętna kolejnym dużym fuzjom na rynku bankowym i chce, by na rynek wchodzili nowi inwestorzy. W czerwcu Komisja podała, że w warunkach wysokiej stabilności i efektywności krajowego systemu bankowego obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum.

Wcześniej także UniCredit podawał, że chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już w tej sprawie ofertę.

Zainteresowanie zakupem BGŻ sygnalizował także Santander. Komisja Nadzoru Finansowego oceniała jednak, że inwestor ten powinien najpierw dokończyć poprzednią fuzję BZ WBK z Kredyt Bankiem.

d19ccbm

Według wcześniejszych spekulacji prasowych bankiem BGŻ zainteresowany może być także m.in. Credit Agricole.

W wyniku wezwania ogłoszonego w kwietniu 2012 r. Rabobank zwiększył swój udział w kapitale i głosach w Banku BGŻ do 98 proc.

KNF informował wcześniej, że zobowiązania Grupy Rabobank dotyczące długoterminowej strategii funkcjonowania BGŻ są nadal aktualne. Rabobank zadeklarował w wezwaniu, że zamierza utrzymać BGŻ na GPW. Rabobank zadeklarował także zwiększenie free float nie później niż do połowy 2016 roku, do poziomu 25 proc., poprzez sprzedaż lub emisję nowych akcji

Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku zysk netto Banku BGŻ wzrósł o 73 proc. rdr do 134,3 mln zł. Kredyty i pożyczki netto udzielone klientom na koniec września 2013 roku wynosiły 26,3 mld zł, czyli pozostały na poziomie z końca 2012 roku. Z kolei zobowiązania wobec klientów wynosiły 25,8 mld zł, czyli od początku 2013 roku spadły o 4 proc.

Współczynnik wypłacalności Banku BGŻ po koniec września 2013 roku wynosił 13,1 proc.

BNP Paribas Bank Polska SA częścią międzynarodowej instytucji finansowej BNP Paribas z siedzibą w Paryżu. Podmiotem bezpośrednio dominującym BNP Paribas Banku Polska SA jest BNP Paribas Fortis do którego należy 99,89 proc. akcji banku, z czego 81,62 proc. bezpośrednio, a 18,27 proc. za pośrednictwem Dominet SA.

d19ccbm

Podziel się opinią

Share
d19ccbm
d19ccbm