Bochenek: KERM o nadzorze nad spółkami SP po likwidacji resortu skarbu

Wtorkowe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego RM dotyczyło przyszłości resortu Skarbu Państwa, jak również nadzoru nad spółkami po jego likwidacji. Omawiano też formę prawną podmiotu, który w przyszłości ma przejąć nadzór nad spółkami - przekazał PAP wieczorem rzecznik rządu Rafał Bochenek.

04.10.2016 22:40

We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło przypomniała, że rząd zmienia system zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Jak podkreśliła, związane jest to przede wszystkim z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. "Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie dzisiaj nad tym projektem pracował. (...) W przyszłym tygodniu pan premier Morawiecki, razem z panem ministrem Kowalczykiem zaprezentują już ostateczny kształt, który trafi pod obrady Rady Ministrów" - poinformowała.

Jak wyjaśnił na tej samej konferencji szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, rząd chce, aby spółki SP były nadzorowane i zarządzane merytorycznie przez poszczególnych ministrów, "zgodnie z ich branżą i zainteresowaniem". "Ale jednocześnie oprócz tego merytorycznego upoważnienia do wykonywania praw własności do tych spółek przez poszczególnych ministrów branżowych, chcemy zbudować, myślę, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod bezpośrednim nadzorem pani premier, takie ciało, które będzie miało możliwość bezpośredniej kontroli, nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa już nie merytoryczny, tylko bardziej finansowy, ale też również m.in. w ramach tego podmiotu chcemy powołać, tak to nazwijmy, jakąś radę ds. spółek. Chodzi o to, aby też taka rada mogła akceptować, nominować kandydatów do ciał zarządzających, czyli do rad nadzorczych i do zarządów" - powiedział Kowalczyk.

Jak wskazał, jeśli chodzi o sposób zarządzania i nadzoru ze strony premier, to nie będzie to bezpośrednie zarządzanie spółkami. "Natomiast wgląd w kadry i akceptacja tych kadr na zasadzie kontrasygnaty - tak sobie to wyobrażam. Czyli uzgodnienia ministra branżowego, który zarządza, ale jednocześnie też dla pewności, żeby kadry były odpowiednie, również kontrasygnata tej instytucji nadzorującej" - tłumaczył.

Według Kowalczyka praktyczna likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa nastąpi w pierwszym kwartale 2017 roku, po wcześniejszym uchwaleniu, do końca tego roku, ustaw regulujących nowy sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)