Trwa ładowanie...
d1t2lqs

Bogucki: KE przygotowuje pozytywną decyzję ws. rekompensat za straty z powodu ASF

KE przygotowuje pozytywną decyzję dotyczącą wypłacenia rekompensat za straty poniesione ze względu na wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń - poinformował w środę wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Share
d1t2lqs

Jak mówił w środę Bogucki na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa będzie to dotyczyło strat poniesionych do końca listopada br. Stawki dopłat będą zróżnicowane w zależności od wagi tucznika. Przewiduje się dopłatę do skupu tuczników o wadze żywej do 120 kg - 1 zł/kg, dla "przerośniętych" tuczników na poziomie 2 zł do kg, a dla pozostałych (120-135 kg żywej wagi) - 1,5 zł/kg.

Unijne rekompensaty mają wyrównać straty w hodowli trzody z powodu niższych cen skupu płaconych rolnikom przez zakłady przetwórcze.

Resort rolnictwa stara się także uzyskać z Brukseli środki dla rolników w zamian za zaprzestanie produkcji trzody. W tej sprawie KE jeszcze nie podjęła decyzji - poinformował wiceminister.

d1t2lqs

Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał, że w związku z ASF rząd przyjął w ostatnich tygodniach wiele nowych rozwiązań odnoszących się do kwestii zwalczania tej choroby. M.in. zwiększona została kontrola organów Inspekcji Weterynaryjnej i wprowadzono obowiązek posiadania świadectw zdrowia dla świń z terenu całego kraju. Rolnicy w krótkim czasie muszą zgłaszać wszystkie zmiany w stadzie do systemu identyfikacji zwierząt (IRZ). Są też przepisy zaostrzające bioasekurację oraz program ograniczenia populacji dzików.

"O ile dane statystyczne pokazują spadek ilości zarówno wśród świń i loch, to dane handlowe pokazują znacznie lepszą sytuację, bo w 2016 r. wyniki za 10 miesięcy mówią, że sprzedaliśmy o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym czasie 2015 r., a import zmniejszył się o 2 proc. Bilans więc poprawił się, ale stale jesteśmy importerem netto wieprzowiny" - powiedział Bogucki. Dodał, że głównie importujemy prosięta do dalszego odchowu.

Zaznaczył, że resort rolnictwa przyjął "Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych", w tym rynku wieprzowiny. Celem tego programu jest zapewnienie Polsce samowystarczalności tej produkcji.

Niektóre z działań, które mają pomóc odbudowie trzody chlewnej w Polsce zostały już przyjęte. M.in. dotyczy to ułatwień w dostępie do programów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zwiększona została kwota dofinansowania do inwestycji w gospodarstwach rolnych z 200 do 250 tys. euro. Takie wsparcie będą mogły otrzymać gospodarstwa, których powierzchnia nie przekracza 300 ha.

d1t2lqs

"Poinformowaliśmy KE jak chcemy wykorzystać tzw. pakiet lipcowy. Polska dostała 22 mln euro" - powiedział Bogucki. Wśród trzech działań, które zaproponowaliśmy są dwa dotyczące produkcji świń. "Chcemy wspomóc gospodarstwa, które będą inwestować w wymianę ("remont") stada loch. W tym zakresie gospodarstwa, które posiadają od 10-do 200 loch będą mogły z takiej dotacji skorzystać" - dodał.

Podkreślił, że program pomocy dotyczy tylko gospodarstw o małej produkcji świń. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup loszek i knurków hodowlanych. Warunkiem jest jedna, by w wyniku takiego zakupu nie doszło do zwiększenia produkcji.

Drugim działaniem będzie wyrównanie rolnikom, których gospodarstwa położone są na terenie z ograniczeniami, przyszłych strat w związku z ASF tj. po 1 grudnia br. Dodał, że resort zakłada, ze będzie to jedna stawka, wstępnie zostało przyjęte 1,5 zł od kg.

Rozporządzenie w tej sprawie jest przygotowywane i niebawem trafi do konsultacji społecznych.

d1t2lqs

Podziel się opinią

Share
d1t2lqs
d1t2lqs