Trwa ładowanie...
d4em4ym

Bogusław Cupiał

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Sławków

d4em4ym
East News
Źródło: East News

Bogusław Cupiał jest jednym z najbogatszych polskich biznesmenów. Jego firma, Tele-Fonika Kable znajduje się w czołówce europejskich producentów kabli. Bogusław Cupiał był przez 18 lat także udziałowcem klubu piłkarskiego Wisła Kraków.

Życiorys

Bogusław Cupiał urodził się 29 czerwca 1956 roku w Sławkowie, na Śląsku. Ukończył technikum kolejowe w Sosnowcu. W tym samym mieście rozpoczął pierwszy interes, prowadził sklep z farbami. W 1992 roku wraz z dwoma wspólnikami Bogusław Cupiał podjął inicjatywę otwarcia fabryki kabli. W ten sposób powstała Tele-Fonika, firma, która po przejęciu Elektrimu Kable i Krakowskiej Fabryki Kabli, stała się trzecim co do wielkości producentem kabli w Europie.

Przedsiębiorstwo Cupiała w 2008 wygrało przetarg na okablowanie lotnisk Heathrow i w Nowym Orleanie. Spółka posiada 7 zakładów produkcji i 9 spółek zajmujących się dystrybucją asortymentu do 80 krajów na całym świecie.

W 2009 roku firma Bogusława Cupiała zaczęła tracić na wartości, mimo stałych wysokich przychodów. Powodem zaistniałej sytuacji było zadłużenie przedsiębiorstwa na 2 miliardy złotych. Tele-Fonikę zdecydował się wesprzeć Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielając pożyczki na 250 milionów złotych. Kolejne pożyczki na 850 milionów firma zaciągnęła w bankach komercyjnych. Dzięki dofinansowaniu Bogusław Cupiał znów wyprowadził swoje przedsiębiorstwo na silną pozycję.

Bogusław Cupiał jest znany także ze świata polskiej piłki nożnej. W 1998 roku wykupił bowiem akcje zadłużonego klubu Wisła Kraków. Sowite dofinansowanie, a także nowa jakość zarządzania sprawiły, że klub wyszedł z długów, a drużyna zaczęła się pojawiać w czołowych rozgrywkach na szczeblu krajowym i europejskim. Za Bogusława Cupiała Wisła Kraków zdobyła kilkukrotnie mistrzostwo Polski, a w sezonie 2002/2003 dotarła do 1/8 rozgrywek Pucharu UEFA.

Bogusław Cupiał sprowadził do Wisły Kraków wielkie gwiazdy piłkarskie, a także trenerów. Wśród najważniejszych znaleźli się Franciszek Smuda, Jerzy Engel, Tomasz Frankowski, Arkadiusz Głowacki czy Maciej Żurawski. Klub sprzedał w 2016 roku.

Majątek

Na majątek Bogusława Ciupiaka składają się akcje większościowe przedsiębiorstwa Tele-Fonika Kable. W 2017 roku wynosi on 2,35 miliarda złotych.

Do roku Bogusław Cupiał był akcjonariuszem firm Abbis Investments Sp. z o.o. oraz hurtowni wyrobów metalowych Metalzbyt Sp. z o.o.

Życie prywatne

Bogusław Cupiał jest żonaty, ma trzy córki. Najstarsza z nich, Monika Cupiał-Zgryzek, od kilkunastu lat współprowadzi z ojcem firmę. Zasiadała na stanowisku dyrektora do spraw organizacji, a także wiceprezesa.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingach najbogatszych Polaków Bogusław Cupiał pojawił się w 2002 roku z majątkiem szacowanym na 1,7 miliarda złotych. Najwyższą pozycję zajmował w 2008 roku, kiedy wartość jego fortuny wzrosła do 5 miliardów. W ostatnich latach, w związku z kłopotami finansowymi przedsiębiorstwa, Bogusław Cupiał spadł na koniec pierwszej pięćdziesiątki najbogatszych Polaków. W 2017 powrócił do grona polskich miliarderów, zajmując miejsce 9. z 2,35 miliarda złotych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4em4ym
d4em4ym
d4em4ym