Trwa ładowanie...
ofe

Boni: składka emerytalna będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji

Minister Michał Boni powiedział we wtorek, że część składki z OFE, która zostanie przeniesiona do ZUS, będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji skarbowych.

Share
Boni: składka emerytalna będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji
Źródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d3x4ng3

- 60 proc. tego, w co inwestowane są pieniądze "ofowskie", to są właśnie obligacje, czyli nie ma zakłócenia, nie ma zagrożenia dla wysokości naszych emerytur, ze względu na zmianę sposobu inwestowania - podkreślił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w "Sygnałach dnia".

Boni w środę w Sejmie przedstawił informację w sprawie propozycji nowego podziału składki przekazywanej do OFE. Obiecał coroczną waloryzację składek. - Jeśli mówiłem, że do wyboru są dwa warianty: PKB nominalne albo stopa zwrotu z obligacji, to dlatego, że szukamy rozwiązania, które długofalowo jest jak najbardziej bezpieczne - mówił w ubiegłym tygodniu. Podkreślił, że gwarancja waloryzacji jest "oczywista".

We wtorek szef Komitetu Stałego powiedział, że propozycje rządu będą powodowały mniejszą skalę zadłużenia. - Pogodziliśmy to, że musimy dać sobie radę z wypłacaniem emerytur na bieżąco i gwarantować na przyszłość rozwój tego bardziej bezpiecznego, oszczędnościowego modelu emerytalnego - powiedział Boni.

d3x4ng3

Odniósł się także do poniedziałkowych informacji ministra finansów dotyczących planowanego deficytu sektora finansów publicznych. Boni powiedział, że tegoroczna podwyżka VAT, planowane zmiany w OFE, przeniesienie środków, którymi dysponują fundusze i agencje na konta MF w BGK oraz reguła wydatkowa obniżą deficyt o co najmniej 2-2,5 pkt. proc. Oznaczałoby to spadek deficytu z 7,9 proc. PKB (przewidywany na 2010 rok) do 5,5 proc.

- Myślę, że taki wynik do osiągnięcia w roku 2011 na pewno jest możliwy, ale może być lepiej. (...) Minister finansów jest na dobrej drodze do tego, by deficyt sektora finansów publicznych zmniejszyć - zaznaczył Boni.

d3x4ng3

Podziel się opinią

Share
d3x4ng3
d3x4ng3