Trwa ładowanie...
d1fzot8
d1fzot8

Boryszew chce na przełomie września i października przejąć zagraniczne spółki Maflow

26.08. Warszawa (PAP) - Boryszew szacuje, że najpóźniej na przełomie września i października sfinalizuje zakup zagranicznych spółek z grupy Maflow, w tym firm we Włoszech, spółek z...
Share
d1fzot8

26.08. Warszawa (PAP) - Boryszew szacuje, że najpóźniej na przełomie września i października sfinalizuje zakup zagranicznych spółek z grupy Maflow, w tym firm we Włoszech, spółek z Chin, Brazylii i Japonii, a także zakładów Maflow we Francji i Hiszpanii. Spółka w przyszłym tygodniu planuje złożyć w KNF prospekt w związku z emisją akcji serii F - poinformowali na konferencji przedstawiciele Boryszewa.

Boryszew 6 lipca otrzymał zgodę na nabycie przedsiębiorstw należących do Grupy Maflow, w tym zakładów we Włoszech oraz spółek z Chin, Brazylii i Japonii.

"Liczymy, że zakup tych spółek nastąpi we wrześniu" - powiedziała na czwartkowej konferencji prezes Boryszewa, Małgorzata Iwanejko.

d1fzot8

Wcześniej spółka informowała, że interesuje się także zakładami zlokalizowanymi w Hiszpanii i Francji.

"Złożyliśmy wiążące oferty na spółki w Hiszpanii i Francji. W Hiszpanii wszystko jest dogadane, jesteśmy też po podpisaniu porozumienia ze związkami. We Francji procedura jest bardziej skomplikowana, przed nami są jeszcze negocjacje ze związkami zawodowymi" - powiedział Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający Elaną, oddziałem Boryszewa w Toruniu.

"Szacujemy, że powinniśmy dopiąć wszystko na przełomie września i października" - dodał.

Boryszew 10 sierpnia przejął, za niemal 74 mln zł, trzy polskie zakłady produkcyjne Maflow zlokalizowane w Tychach oraz Chełmku.

d1fzot8

Spółka informowała wcześniej, że wartość przejęcia wszystkich zakładów Maflow, w tym zagranicznych, wyniesie około 100 mln zł.

Zagraniczne spółki Maflow nie były brane pod uwagę przy sporządzaniu nowej, wyższej prognozy wyników Boryszewa na 2010 rok.

"Zagraniczne podmioty są relatywnie małe w porównaniu do polskich. Oceniamy, że ich wyniki będą neutralne dla spółki" - powiedział Wiśniewski.

W czwartek Boryszew poinformował o podniesieniu prognozy na 2010 rok dla grupy. Prognoza zysku operacyjnego została podwyższona do 189 mln zł, ze 144 mln zł poprzednio, a prognozę zysku netto do 121 mln zł, z 84 mln zł.

d1fzot8

Natomiast prognoza skonsolidowanego EBITDA została podniesiona do 270 mln zł, z 224 mln zł poprzednio.

Spółka podała, że zmiana prognozy wyników za 2010 rok to efekt akwizycji zakładów Maflow Polska.

"Jeśli chodzi o wyniki Boryszewa, na koniec pierwszego półrocza były one prawie w 100 proc. zgodne z budżetem" - powiedziała Iwanejko.

Prezes poinformowała także, że spółka w przyszłym tygodniu złoży w KNF prospekt emisyjny, w związku z planowaną emisją akcji serii F.

d1fzot8

Akcjonariusze w połowie sierpnia przegłosowali emisję 752,2 mln akcji serii F z prawem poboru. Proponowany dzień prawa poboru to 8 października.

Dotychczasowym akcjonariuszom spółki, na każdą jedną akcję, będzie przysługiwało jedno prawo poboru. Jedno prawo poboru uprawnia do objęcia dwóch akcji serii F.

Cena emisyjna akcji serii F została ustalona na poziomie wartości nominalnej, czyli 0,10 zł.

W 2009 roku Boryszew osiągnął 140 mln zł zysku operacyjnego, 216 mln zł EBITDA oraz 52 mln zysku netto.

pam/ ana/

d1fzot8

Podziel się opinią

Share
d1fzot8
d1fzot8