BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z USA i posiedzenie RPP
Warszawa, 03.04.2017 (ISBnews) - Nadchodzący tydzień będzie obfitował w bardzo istotne dla rynków publikacje m.in. opublikowane zostaną dane dotyczące koniunktury gospodarczej w USA oraz bardzo ważne miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy, a w Polsce zaplanowane jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, uważają ekonomiści BOŚ Banku.
03.04.2017 | aktual.: 03.04.2017 12:38
"Opublikowane zostaną dane dot. indeksów ISM koniunktury gospodarczej w USA oraz bardzo ważne miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy (za marzec). Ponadto, istotne będą zapewne dane dot. zamówień w niemieckim przemyśle, biorąc pod uwagę bardzo słabe wyniki danych styczniowych"- napisali analitycy w raporcie.
W nadchodzącym tygodniu opublikowane zostaną także stenogramy z marcowych posiedzeń FOMC oraz rady EBC, które mogą dostarczyć informacji dot. procesu zaostrzania lub odchodzenia od łagodnej polityki pieniężnej banków centralnych. Na piątkowym posiedzeniu Eurogrupy będą kontynuowane prace dot. pomocy finansowej i redukcji zadłużenia Grecji.
"Choć wątkom Brexitu już od kilku miesięcy towarzyszy stabilna sytuacja na rynku finansowym, nadal uważamy, że wcześniejsze nietrafione prognozy rynkowe dot. ryzyka spowolnienia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu globalnej premii za ryzyko związane z tą kwestią w większym stopniu mogą wynikać z opóźnienia w czasie tych efektów niż całkowitego ich braku. Cały proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie bardzo skomplikowany, stąd niepewność dot. ostatecznego wpływu nowych relacji gospodarczych jest bardzo wysoka. Ponadto jako wysokie należy ocenić ryzyko, że dwa lata nie będą wystarczającym okresem dla podjęcia wszystkich ustaleń, szczególnie wobec zapewne powolnego okresu negocjacji w najbliższych miesiącach przed wyborami powszechnymi we Francji oraz w Niemczech" - napisali analitycy.
Ich zdaniem, zapewne w trakcie tego procesu będą potrzebne ustalenia co do ewentualnych przesunięć czy też uzgodnień tymczasowych. Te wątki będą natomiast zapewne istotne dopiero w dłuższym okresie, być może w 2018 r. W najbliższych tygodniach uwaga rynkowa będzie zapewne skupiać się na wszelkich informacjach z Francji przed wyborami prezydenckimi 23 kwietnia (I tura wyborów) oraz 7 maja (II tura wyborów) oraz z Niemiec przed wyborami regionalnymi 7 i 14 maja.
"W kraju, na bieżący tydzień zaplanowane jest posiedzenie RPP (4-5 kwietnia). Oczekujemy, że Rada utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Biorąc pod uwagę wyraźny spadek inflacji CPI zapewne wynik posiedzenia, a bardziej informacje z konferencji prasowej po posiedzeniu będą mniej 'emocjonujące' wobec tego, co można było oczekiwać po publikacji w połowie marca danych za luty (silny wzrost inflacji do 2,2% r/r). Pomimo podwyższonego poziomu inflacji, zapewne efekt jej spadku w marcu będzie wspierać dotychczasowy przekaz Rady dot. jedynie okresowego charakteru podwyższonego poziomu inflacji" - uważają ekonomiści.
Według nich, choć w najbliższych tygodniach kwestie związane z krajową polityką pieniężną nie będą dla rynków tak istotne, to perspektywa ponownego wzrostu inflacji powyżej 2% r/r w III kw., jak również perspektywa wysokiego wzrostu PKB za I kw. (prognoza bazowa BOŚ Banku to 3,7% r/r, przy bilansie ryzyka wyższego odczytu) wskazują, że zapewne temat zaostrzenia polityki monetarnej jeszcze w 2017 r. może powrócić w trakcie roku.
"Nasz utrzymywany od dłuższego czasu bazowy scenariusz przewiduje stabilizację stóp procentowych na bieżącym poziome do II kw. 2018 r., tj. do momentu utrwalenia wyższego wzrostu PKB oraz silniejszego wzrostu inflacji bazowej, niemniej nie można wykluczyć ponownego wzrostu spekulacji rynkowych co do wcześniejszego zacieśnienia polityki monetarnej w II poł. roku" - napisali analitycy BOŚ Banku.
(ISBnews)