Brak kasku nie musi obniżać odszkodowania. Przełomowy wyrok sądu
Firmy ubezpieczeniowe często obniżają wysokość odszkodowania rowerzyście, jeśli ten nie ma założonego kasku. To jednak może się zmienić. Jak donosi portal prawo.pl, Sąd Najwyższy nie uznał braku ochrony głowy u nieletniej cyklistki za powód do obniżenia odszkodowania.
W 2022 r. rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach drogowych, w których zginęło 170 cyklistów, a obrażeń doznało 3356 osób. Większość wypadków z ich udziałem miała miejsce na obszarze zabudowanym, ale to poza obszarem zabudowanym było więcej zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szaleńcza jazda rowerzysty. Niepokojące nagranie kierowcy z Gdańska
Firmy ubezpieczeniowe obniżają odszkodowania za brak kasku
Jak przypomina Prawo.pl, poszkodowany rowerzysta, który ucierpiał w wypadku spowodowanym przez kierowcę samochodu, może wystąpić do ubezpieczyciela z roszczeniem o wypłatę odszkodowania. Ponadto może zgłosić się o zwrot kosztów leczenia.
Jeśli zdarzenie zostało spowodowane złym stanem drogi i brakiem odpowiednich zabezpieczeń, za wypadek odpowiada zarządca drogi i z roszczeniem można wystąpić do jego ubezpieczyciela.
Ubezpieczyciel ma prawo obniżyć odszkodowanie, jeśli uzna, że poszkodowany przyczynił się do powstania szkody. Przyczynienie jest ustalane procentowo. Jednak z jazdą bez kasku jest ten problem, że wpływa ona na bezpieczeństwo cyklisty. Zdarza się więc, że ubezpieczyciele pomniejszają należne rowerzystom odszkodowanie z powodu jazdy bez kasku.
Konsekwencji braku kasku dotyczył wyrok Sądu Najwyższego z 9 sierpnia 2023 roku. Opisywana przez serwis sprawa dotyczyła nastolatki, która, jadąc rowerem, straciła równowagę i wpadła do rowu melioracyjnego, odnosząc poważne obrażenia. SN wskazał, że cyklistka przyczyniła się do wypadku nieostrożną i zbyt szybką jazdą.
Sąd Najwyższy podkreślił jednak, że nie można od 14-latki wymagać, żeby zadbała o kask czy ochraniacze, które nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzystów w Polsce, także tych poniżej 18 lat. Fakt braku kasku nie został uznany przez SN za powód do obniżenia odszkodowania.
Rowerzysta a przepisy ruchu drogowego
Jak pisaliśmy pod koniec lipca, kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, jednak warto się w niego zaopatrzyć, gdyż może uratować zdrowie lub życie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury każdy rower powinien posiadać:
- Co najmniej jeden działający hamulec,
- co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
- co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,
- kierunkowskazy — w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.
Za jazdę na niesprawnym rowerze, który nie spełnia wymogów przewidzianych w prawie, kierujący może otrzymać mandat. Jak wskazuje art. 97 ustawy Kodeksu wykroczeń, jego wysokość waha się od 200 do nawet 3 tys. złotych.
UOKiK przeprowadził kontrolę kasków
Inspekcja Handlowa przetestowała 20 modeli kasków ochronnych do jazdy na rowerach, hulajnogach i deskorolkach. Dwa z nich były niebezpieczne, ponieważ mogły spaść z głowy podczas upadku lub uderzenia — podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK radzi konsumentom, by przed zakupem upewnili się, że kask ochronny do jazdy na rowerach, hulajnogach, deskorolkach jest prawidłowo oznakowany znakiem CE. To deklaracja producenta, że wyrób spełnia odpowiednie wymagania unijne. Powinien on być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na kasku.
Powinno się też sprawdzić, czy produkt posiada instrukcję obsługi, która pomoże prawidłowo i bezpiecznie korzystać z kasku. Należy się też upewnić, czy kask nie ma uszkodzeń mechanicznych, dopasować jego rozmiar, sprawdzić, w jaki sposób przylega do głowy i czy zapięcie utrzymuje kask stabilnie na głowie.