Trwa ładowanie...
złoty

Brak silnej reakcji na dane o deficycie budżetowym

Ujawnione w weekend szacunki przyszłorocznego deficytu budżetowego (52,2 mld zł wobec 27,2 mld zł w 2009 roku), jakkolwiek wywołały dużo emocji wśród ekonomistów i polityków, nie zrobiły większego wrażenia na inwestorach.

Share
Brak silnej reakcji na dane o deficycie budżetowym
Źródło: X-Trade Brokers DM
d2iz0k5

W poniedziałek złoty nieznacznie wzmocnił się do dolara i osłabił do euro. O godzinie 16:54 kurs USD/PLN testował poziom 2,8599 zł, a EUR/PLN 4,1005 zł wobec odpowiednio 2,8615 zł i 4,0919 zł w piątek o godzinie 19-tej. Nie oznacza to jednak, że rynek zupełnie bez emocji przyjął weekendowe rewelacje. Gdyby tak było, polska waluta zyskiwałaby do dolara i euro w ślad za obserwowaną dziś poprawą klimatu inwestycyjnego na świecie i wzrostem kursu EUR/USD. Niemniej jednak reakcja złotego jest znacznie lepsza, niż jeszcze rano prognozowali to najwięksi optymiści.

Umiarkowana reakcja na informacje o dziurze budżetowej to wspólny efekt kilku czynników. Po pierwsze, istotne znaczenie miało profesjonalne podanie tej informacji przez Ministerstwo Finansów. Ujawnienie danych w weekend wyeliminowało element zaskoczenia. Ważne było również to, że Ministerstwo jednocześnie zapewniło, że deficyt pozostanie na kontrolowanym poziomie, a rząd ma przygotowaną "mapę drogową" wyjścia z deficytu. Nie bez znaczenia było fakt, że planowany na przyszły rok deficyt finansów publicznych niewiele odbiega od prognoz Komisji Europejskiej (7 proc. PKB wobec 7,3 proc.). I wreszcie znaczenie miały uspokajające wypowiedzi płynące z Rady Polityki Pieniężnej oraz opinia agencji ratingowej Standard & Poor\'s, że informacje nt. dziury budżetowej są neutralne z punktu widzenia ratingu Polski.

d2iz0k5

Poniedziałkowe reakcja rynku walutowego, jakkolwiek miała miejsce przy braku części zagranicznych inwestorów (z uwagi na święto w Stanach Zjednoczonych), prawdopodobnie zamyka ten temat. Dlatego w kolejnych dnia notowania złotego będą kształtowane przez zmiany nastrojów na rynkach finansowych oraz kurs EUR/USD. Sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN i EUR/PLN, gdzie od ponad miesiąca dominuje trend boczny, wskazuje na możliwą kontynuację wahań dolara w przedziale 2,8343-2,9671 zł, a EUR/PLN 4,07-85-4,1834 zł.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

d2iz0k5

Podziel się opinią

Share
d2iz0k5
d2iz0k5