Brak wzrostu wynagrodzeń wyhamuje wzrost PKB - Kaźmierczak, RPP

31.08. Warszawa (PAP) - Brak wzrostu wynagrodzeń, przekładający się na zahamowanie tempa wzrostu spożycia indywidualnego doprowadzi do wyhamowania tempa wzrostu PKB - uważa Andrzej...

31.08. Warszawa (PAP) - Brak wzrostu wynagrodzeń, przekładający się na zahamowanie tempa wzrostu spożycia indywidualnego doprowadzi do wyhamowania tempa wzrostu PKB - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem dane o wzroście PKB w II kw. są dobre, ale podstawy wzrostu gospodarczego są nietrwałe.

"Dane za sierpień pokazują spadek tempa wzrostu wynagrodzeń. W ujęciu nominalnym wyniosło ono 2,3 proc., a realnie 0,3 procent. To faktyczny zastój w wynagrodzeniach, który przełoży się na zahamowanie tempa wzrostu spożycia i wyhamowanie wzrostu produktu krajowego brutto" - powiedział Kaźmierczak w rozmowie z "Naszym dziennikiem".

Jego zdaniem dane o wzroście PKB w II kwartale są "nadspodziewanie dobre", ale podstawy tego wzrostu nie są trwałe.

"Przede wszystkim źle rokuje w dłuższym okresie niska dynamika inwestycji. Udało się wprawdzie zahamować spadek, ale ożywienia nie widać. Nie sądzę, aby można było zastój tłumaczyć powodzią. Przeciwnie, kataklizm powinien wpłynąć raczej na przyspieszenie procesów inwestycyjnych - uważa członek RPP.

"Zwiększenie zapasów jako główny czynnik wzrostu PKB ma charakter nietrwały i wkrótce wpływ tego czynnika wygaśnie" - dodaje.

GUS podał w poniedziałek, że PKB wzrósł w II kw. 2010 roku o 3,5 proc., wobec konsensusu wzrostu o 3,2 proc. i wobec 3,0 proc. wzrostu w I kw. (PAP)

bg/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansebankinbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)