Trwa ładowanie...
d83t7rm

Bramki na A1 gotowe do podniesienia. Pierwszy weekend wakacji

Bramki na A1 - najpopularniejszej autostradzie podczas letnich urlopów - są gotowe do podniesienia w razie korków. Taką decyzję podjął minister infrastruktury. Tymczasem jednak w pierwszy weekend wakacji Polacy jeszcze nie wyjechali masowo na urlopy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Autostrada
Autostrada (WP.PL, Fot: WP.PL)
d83t7rm

Zgodnie z decyzją ministra bramki na A1 mogą być podnoszone od 22 czerwca do 2 września. Jeśli czas oczekiwania w punktach poboru opłat przekroczy 25 minut, szlabany zostaną podniesione na pół godziny. Jeśli korek będzie większy, szlabany będą otwarte 45 minut. Dodatkowo, aby usprawnić ruch na autostradzie, za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A1 kierowcy zapłacą 30 zł, a nie 29,90 zł, jak do tej pory.

Letnie urlopowe wyjazdy są jednak nadal przed nami. W pierwszy weekend wakacji ruch na A1 był płynny i niezbyt duży.

Na otwieraniu szlabanów nie straci zarządca autostrady A1, spółka GTC, ponieważ od rządu dostaje pieniądze za dostępność autostrady. Mniejsze wpływy z bramek odczuje za to państwo. W zeszłym roku otwieranie bramek kosztowało ok. 3,5 mln zł w postaci mniejszych wpływów z opłat przekazywanych przez koncesjonariusza.

d83t7rm

Zobacz:* Nie umiemy korzystać z autostrad*

To już czwarty rok, kiedy sposobem na rozładowanie korków na autostradzie nad morze jest podnoszenie bramek.

W zeszłym roku szlabany - jak podaje bankier.pl - podnoszono 55 razy. Z autostrady tej skorzystało wówczas ponad 4,5 mln pojazdów – średnie dobowe natężenie ruchu w lipcu wyniosło 73 tys. pojazdów, zaś w sierpniu 73,8 tys. Rekordy padły 22 lipca, kiedy to autostradą na płatnym odcinku przejechało 92 tys. pojazdów i 12 sierpnia – 101 tys

Otwieranie bramek zdarza się także na autostradach A2 i A4, ale tylko wtedy, gdy występuje zagrożenie bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d83t7rm

Podziel się opinią

Share
d83t7rm
d83t7rm