Branża budowlana w 2010 r. wzrośnie o 4‑5 proc. - PMR
29.04. Warszawa (PAP) - Na skutek wyjątkowo mroźnej zimy, I kw. '10 charakteryzował się poważnym spadkiem aktywności na polskich budowach, a opóźnienia w realizacji inwestycji będą...
29.04.2010 | aktual.: 29.04.2010 15:38
29.04. Warszawa (PAP) - Na skutek wyjątkowo mroźnej zimy, I kw. '10 charakteryzował się poważnym spadkiem aktywności na polskich budowach, a opóźnienia w realizacji inwestycji będą miały wpływ na niższe wzrosty branży budowlanej w całym '10, które w najlepszym przypadku utrzymają się na poziomie 4-5 proc. - prognozuje firma badawcza PMR. Jej zdaniem, w latach 11-12 produkcja budowlano-montażowa powinna przyspieszyć, głównie dzięki szybszemu rozwojowi gospodarki i realizacji projektów infrastrukturalnych.
Z raportu wynika, że w najbliższych latach budownictwo inżynieryjne w dalszym ciągu będzie motorem napędowym polskiego sektora budowlanego, jednak wzrosty będą znacznie niższe niż 27 proc. odnotowane w 2009 r.
"Będzie to spowodowane wyższą bazą porównawczą oraz opóźnieniami w realizacji kilku ważnych projektów inżynieryjnych, w związku z czym pula realizowanych inwestycji ulegnie uszczupleniu. Z uwagi na fakt, że zdecydowana większość przedsięwzięć inżynieryjnych to projekty publiczne, spodziewać się można wynikających z tego względu kolejnych opóźnień. Pomimo tego, w najbliższych latach budownictwo drogowe oraz mostowe utrzymają wysoki poziom nakładów inwestycyjnych i pozostaną kluczowymi segmentami budownictwa inżynieryjnego" - napisano w raporcie.
"Silny wzrost wspierany będzie także przez inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową, których realizacja w ostatnich miesiącach wyraźnie nabrała tempa. Oczekiwane jest także przyspieszenie w segmencie energetycznym, gdzie liczba planowanych inwestycji systematycznie rośnie, jednak projekty te realizowane będą w dłuższym okresie czasu" - dodano.
Autorzy raportu przewidują, że w związku ze wstrzymaniem lub opóźnieniem wielu dużych projektów komercyjnych oraz niższym poziomem inwestycji w gospodarce, budownictwo niemieszkaniowe, po zanotowaniu 13 proc. zniżki w 2009 r., w roku bieżącym także odnotuje spadek.
"Wyraźne ożywienie w budownictwie niemieszkaniowym możliwe jest dopiero w latach 2011-2012, głównie dzięki poprawie sytuacji w sektorze finansowym oraz szybszemu rozwojowi polskiej gospodarki. Analitycy PMR w dalszym ciągu oczekują przyspieszenia w budownictwie użyteczności publicznej będącego rezultatem dużej liczby podpisywanych kontraktów budowlanych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Częściowo zrekompensuje to spadki w kategorii obiektów komercyjnych" - napisano.
W 2010 r. oczekiwane są dalsze spadki w segmencie mieszkaniowym, jednak z uwagi na rozpoczynane już nowe projekty deweloperskie, będą one łagodniejsze niż w roku ubiegłym.
"W 2010 r. oczekujemy już wzrostu ilości rozpoczynanych projektów mieszkaniowych, dzięki czemu lata 2011-2012 powinny przynieść wyraźną poprawę w sferze produkcji budowlanej z tytułu budownictwa mieszkaniowego, na co wpływ będzie miało także polepszenie się koniunktury w segmencie kredytów hipotecznych" - dodano.
Autorzy raportu prognozują, że w latach 2011-2012 produkcja budowlano-montażowa powinna przyspieszyć, głównie dzięki szybszemu rozwojowi gospodarki, intensywnej realizacji projektów inżynieryjnych oraz poprawie sytuacji w budownictwie kubaturowym.
"Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ciepłej zimy w I kwartale 2011 r., przyszły rok w budownictwie może rozpocząć się od bardzo dynamicznych wzrostów będących rezultatem niskiej bazy porównawczej" - dodano. (PAP)
nik/ gor/