Trwa ładowanie...
dobfu2e

BRE Bank utworzył 85-100 mln zł rezerw na kredyt gotówkowy w mBanku (opis2)

17.7.Warszawa (PAP) - BRE Bank utworzył w II kwartale 2009 roku 85-100 mln zł rezerw na kredyt gotówkowy w mBanku. Na wysoki poziom rezerw w II kwartale wpływ też miały problemy w...
Share
dobfu2e

17.7.Warszawa (PAP) - BRE Bank utworzył w II kwartale 2009 roku 85-100 mln zł rezerw na kredyt gotówkowy w mBanku. Na wysoki poziom rezerw w II kwartale wpływ też miały problemy w działalności leasingowej - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Wiesław Thor, wiceprezes zarządu banku.

"85-100 mln zł rezerw to rezerwy na kredyt gotówkowy w mBanku" - powiedział wiceprezes.

Poinformował, że produkt gotówkowy z kartą kredytową został wprowadzony na rynek półtora roku temu, ale został wycofany w maju.

dobfu2e

"Ten produkt został źle umiejscowiony na rynku. Dziś widać, że zdecydowaliśmy się na zbyt agresywną politykę skierowania produktu, który świetnie się sprzedaje w Multibanku, klientom zewnętrznym. Jak się okazało byli to klienci nierozpoznani, o gorszym profilu ryzyka" - powiedział.

"To była kosztowna lekcja, ale wyciągnęliśmy wnioski" - dodał.

W piątek rano BRE Bank podał, że skonsolidowany wynik brutto banku w drugim kwartale 2009 roku wyniósł blisko minus 90 mln zł.

Wpływ na ten wynik miały rezerwy, które w II kwartale 2009 r. wyniosły ok. 440 mln zł, z czego około połowę stanowiły odpisy na należności kredytowe od klientów posiadających zobowiązania z tytułu transakcji pochodnych.

dobfu2e

Wiceprezes wyjaśnił, że rezerwy były zawiązywane w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy pozycje pochodne były otwarte i trzeba było zweryfikować ich wartość godziwą. Po drugie, tworzono rezerwy na kredyty, które posłużyć miały na zamknięcie otwartych pozycji, a po trzecie, rezerwy na pozostałe kredyty klienta.

Thor powiedział, że od trzeciego kwartału problem rezerw z tytułu opcji powinien się prawie rozwiązać.

"Trzeci kwartał będzie ostatnim, gdzie widoczne będą rezerwy na transakcje opcyjne, ale poziom będzie znacznie mniejszy niż w drugim kwartale. W czwartym kwartale będą z trudem zauważalne" - powiedział wiceprezes.

Dodał, że do końca roku będą jeszcze widoczne rezerwy na kredyt gotówkowy, ale w znacznie mniejszym stopniu niż w drugim kwartale.

dobfu2e

Thor powiedział, że trzecim elementem, który wpłynął na wysokość rezerw, poza opcjami i kredytem gotówkowym, były problemy w branży transportowej, które przełożyły się na operacje leasingowe.

"Tu rezerwy były znacznie mniejsze, mówimy o wielkościach dwucyfrowych" - powiedział.

BRE Bank poinformował też w piątek, że w pierwszym półroczu 2009 roku osiągnął pozytywny wynik brutto "dzięki wzrastającym z kwartału na kwartał dochodom oraz ścisłej dyscyplinie kosztowej". (PAP)

pel/ epo/ jtt/

dobfu2e

Podziel się opinią

Share
dobfu2e
dobfu2e