Trwa ładowanie...

Brexit nie zniechęca Ikei. Sieć będzie większa i rozszerzy produkcję na Wyspach

Udział Brytyjczyków w produkcji mebli dla Ikei może się podwoić. W ten sposób sieć chce ograniczyć ryzyko związane z osłabieniem funta i wyższymi kosztami importu. Brexit nie zniechęca też do inwestycji. Do końca 2018 roku na Wyspach powstaną trzy nowe sklepy pod szyldem Ikea.

Brexit nie zniechęca Ikei. Sieć będzie większa i rozszerzy produkcję na WyspachŹródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
d2mi3xs
d2mi3xs

Odpowiedzią Ikei na Brexit ma być zwiększenie liczby mebli produkowanych w Wielkiej Brytanii przez sieć ze Szwecji - donosi brytyjski dziennik "The Guardian". Dotychczas Ikea większość sprzedawanych na Wyspach mebli produkowała w innych krajach Europy. Jedynie niektóre sofy i materace powstawały na miejscu.

Około 60 proc. mebli projektowanych w Szwecji powstaje w różnych krajach Europy, z czego bardzo mała część przypada na Wielką Brytanię.

Gillian Drakeford, regionalna szefowa Ikei, przyznała, że rosnąca sprzedaż w Wielkiej Brytanii otworzyła dyskusję na temat jej większego udziału w globalnej produkcji. Do tego dochodzi kwestia opuszczenia Unii Europejskiej, co może mieć negatywny wpływ na kurs funta brytyjskiego i w konsekwencji zwiększy ryzyko związane z importem towarów.

- Rozliczenia walutowe to dla nas największe wyzwanie - podkreśla Gillian Drakeford, cytowana przez "The Guardian". Od ubiegłorocznego refendum funt stracił na wartości względem dolara i euro od 10 do 12 proc. To znacząco zwiększyło koszty importu, a przecena funta może być jeszcze większa, jeśli negocjacje w sprawie Brexitu będą szły nie po myśli Brytyjczyków.

d2mi3xs

Szefowa brytyjskiej Ikei wierzy, że udział tamtejszego rynku w produkcji mebli całej sieci może zwiększyć się nawet dwukrotnie.

Oszczędności, jakie może mieć brytyjska Ikea z produkcji u siebie, sieć chce wykorzystać do zwiększenia atrakcyjności cenowej oferty. Brexit niesie ze sobą bowiem zagrożenie znaczącego wzrostu inflacji. Już jest ona wyższa niż docelowe 2 proc. Według ostatnich danych statystycznych, sięga ona 2,7 proc. Brytyjczykom będzie w portfelach zostawać mniej pieniędzy, więc tylko dzięki niższym cenom będzie możliwe utrzymanie wysokiej sprzedaży.

W ubiegłym roku sprzedaż Ikei na Wyspach wyniosła 1,7 mld funtów, czyli blisko 8,3 mld zł. To prawie 3-krotnie większy wynik niż szwedzka sieć osiągnęła w Polsce. Na całym świecie grupa miała 35,1 mld euro dochodu, co oznacza wzrost o 7,4 proc. w skali roku.

To już kolejna w ostatnich dniach odważna zapowiedź rozwoju Ikei na Wyspach. Wcześniej sieć informowała, że wybuduje tam trzy nowe sklepy, w których pracę ma znaleźć blisko 1300 osób. Trzy wielkopowierzchniowe sklepy powstaną do końca 2018 roku w Exeter, Sheffield i Greenwich. Obecnie w Wielkiej Brytanii jest ich 19. Zatrudnienie ma tam 11 700 pracowników.

d2mi3xs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mi3xs