Bruce Sterling razem z Arduino ogłaszają projekt opensource'owego inteligentnego domu

Casa Jasmina - przestrzeń mieszkalna w Turynie - będzie pełnić funkcję laboratorium innowacji w obszarze inteligentnych rozwiązań dla domu. Celem projektu jest opracowanie otwartych rozwiązań smart house, które miałyby stać się alternatywą wobec produktów dominujących korporacji IT. Zaangażowali się w niego m.in. Bruce Sterling i firma Arduino. Przedsięwzięcie rusza w tym roku.

07.02.2015 11:15

Sterling, znany amerykański pisarz, dziennikarz i komentator wpływu innowacji technologicznych na społeczeństwo, ogłosił, że zaangażuje się w pilotażowy projekt opracowywania otwartych rozwiązań informatycznych i inżynieryjnych dla inteligentnego domu.

"Casa Jasmina będzie laboratorium, do którego zaproszeni zostaną designerzy, inżynierowie artyści i aktywiści. Ich wiedza pozwoli na opracowanie +przestrzeni otwartego luksusu+ - rozwiązań, które będą mogły być wykorzystane w inteligentnym domu" - wyjaśnia Sterling.

W domu znajdą się drukarki 3D, plotery, eksperymentalne układy elektroniczne, a także przestrzenie, z których będą mogli korzystać artyści nowych mediów. Zespołowi odpowiedzialnemu za projekt zależy na wykreowaniu twórczego środowiska fab labu (fabrication laboratory - rodzaj pracowni lub małego laboratorium, w której mamy możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów) i hackerspace'u (miejsca, w którym spotykają się i współpracują ludzie o wspólnych zainteresowaniach, najczęściej informatycznych, naukowych lub związanych z cyfrową elektroniczną sztuką).

"Nasz projekt ma być alternatywą dla zamkniętych rozwiązań, które oferują obecnie korporacje IT. Chcemy opracować standardy i rozwiązania, których funkcjonalność nie będzie zależała od strategii biznesowych Apple, Google, Microsoftu i innych wielkich graczy" - tłumaczył Sterling podczas swojego wystąpienia w Berlinie.

Partnerem przedsięwzięcia została firma Ardiuno, która stworzyła przyjazne środowisko programistyczne oraz proste, programowalne układy komputerowe. Podobne urządzenia są podstawą technologii internetu rzeczy oraz tzw. inteligentnych rozwiązań - miast, domów, samochodów. "Podstawowym wyzwaniem, jakie stoi przed projektantami rozwiązań IoT jest krytyczna ocena możliwości oprogramowania i urządzeń, które wykorzystywane są w tym procesie - w Arduino zawsze tworzymy rozwiązania hakowalne, otwarte - taki inteligentny dom chcemy budować w Turynie" - podsumował David Cuartielles.

Pomysłodawcy mają także nadzieję, że projekt stanie się istotnym punktem promieniowania nowej myśli projektowanej w regionie Włoch będącym ikoną designu - z Turynu wywodzi się m.in. Fiat. W mieście znajdują się także prestiżowe szkoły uczące projektowania.

Z Berlina Łukasz Mirocha (PAP)

łm/ bk/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)