Brytyjczyk Suma Chakrabarti został prezesem EBOR

Brytyjczyk Suma Chakrabarti został mianowany prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podczas piątkowego spotkania krajów członkowskich tej organizacji w Londynie.

Brytyjczyk Suma Chakrabarti został prezesem EBOR
WP.pl/Jan Kaliński

Chakrabartiego wybrano na następcę Niemca Thomasa Mirowa, który ubiegał się o reelekcję. Wśród pięciu kandydatów na stanowisko szefa banku był też Jan Krzysztof Bielecki, były premier, obecnie szef Rady Gospodarczej przy premierze.

Po raz pierwszy szefem EBOR-u został ktoś spoza strefy euro.

Kadencja Chakrabartiego potrwa cztery lata.

Nowy prezes EBOR-u jest wysokim funkcjonariuszem (stałym sekretarzem) brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Komentując kondycję banków w Europie, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka powiedział podczas spotkania krajów członkowskich EBOR-u w Londynie: "System finansowy jest nadal wrażliwy i potrzeba delewarowania banków jest nadal pilna". Dodał też, że "delewarowanie jest potencjalnie bardziej niebezpieczne w krajach, w których obecne są w bardzo dużym stopniu banki zagraniczne".

Reuters przypomina, że w wielu krajach wschodnioeuropejskich banki są w posiadaniu zachodnich instytucji finansowych bądź są przez nie kontrolowane.

Thomas Mirow powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony sytuacją w tych państwach, w których ważną rolę odgrywają spółki zależne banków greckich; Mirow uważa, że w związku z tym na szczególnie wysokie ryzyko narażone są Bułgaria, Rumunia i Serbia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)