Budowa A: chińskie władze umywają ręce
Chińskie władze po raz pierwszy oficjalnie ustosunkowały się do problemów konsorcjum COVEC w Polsce. Z informacji, które uzyskało Polskie Radio wynika, że Pekin sprawę tę traktuje wyłącznie w kategorii problemów na płaszczyźnie gospodarczej jednej z wielu chińskich firm i - wbrew oczekiwaniom strony polskiej - nie zamierza interweniować.
Chińskie władze po raz pierwszy oficjalnie ustosunkowały się do problemów konsorcjum COVEC w Polsce. Z informacji, które uzyskało Polskie Radio, wynika, że Pekin sprawę tę traktuje wyłącznie w kategorii problemów na płaszczyźnie gospodarczej jednej z wielu chińskich firm i - wbrew oczekiwaniom strony polskiej - nie zamierza interweniować.
Oficjalnie do kwestii problemów COVEC-u w Polsce odniosła się podczas konferencji prasowej poświęconej zbliżającej się wizycie premiera Chin w trzech europejskich krajach - na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Niemczech zastępczyni szefa chińskiej dyplomacji Fu Ying: - W kwestii polskiego projektu - nie posuwa się on płynnie naprzód. Niestety - ponieważ mieliśmy wobec niego duże oczekiwania i byliśmy do tego projektu bardzo optymistycznie nastawieni. W opinii firm realizacja tego projektu nastręcza trudności. Koniec końców to jednak kwestia handlowa. Ostateczne decyzje podejmą zainteresowane firmy .
Minister Fu dodała, że chińskie przedsiębiorstwa wciąż mają do odrobienia lekcję na temat europejskiego rynku. - Inwestycje w Europie stanowią dla chińskich firm wyzwanie, ponieważ europejski rynek jest dojrzały i uregulowany prawem. Chińskie firmy, które pochodzą z państwa rozwijającego się, nie są tak doświadczone. Inwestując i działając na tak ukształtowanym rynku wciąż muszą wiele nauczyć”
Fu Ying wyraziła nadzieję, że kwestia COVEC-u nie wpłynie na - jak powiedziała - dobre stosunki Chin i Polski. W rozmowie z Polskim Radiem stwierdziła, że z sytuacji kiedy firma oferuje o wiele niższą cenę od pozostałych uczestników przetargu, wszyscy powinni wyciągnąć wnioski na przyszłość. W jej opinii sytuacja wokół konsorcjum COVEC w Polsce nie zniechęci chińskich firm do realizacji inwestycji w Europie.
Tomasz Sajewicz, Pekin