Trwa ładowanie...
d7ueo7o

Budowlanka w IV kwartale słabo, ale widać już światełko w tunelu - NBP

21.01. Warszawa (PAP) - Branża budowlana w IV kwartale odnotowała jeszcze bardzo słabe wyniki, ale oczekiwania przynoszą już powiew optymizmu - wynika z badania koniunktury...

d7ueo7o
d7ueo7o

21.01. Warszawa (PAP) - Branża budowlana w IV kwartale odnotowała jeszcze bardzo słabe wyniki, ale oczekiwania przynoszą już powiew optymizmu - wynika z badania koniunktury NBP.

Po silnych spadkach w dwóch poprzednich kwartałach w IV kw. 2012 r. firmy z branży górniczej zanotowały wyraźną poprawę sytuacji, jednak BOSE pozostał w tej grupie na poziomie niższym niż rok temu. Wzrostowi BOSE sprzyjał wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz poprawa płynności.

Nieznacznie poprawiła się sytuacja firm handlowych. Na poprawę złożyły się wyższe oceny płynności i lepsze dopasowanie zapasów do bieżących potrzeb, przy jednak wyraźnie niższych marżach na sprzedaży i rosnącej barierze popytowej. Efektem lepszych ocen sytuacji i niewielkiej poprawy prognoz na I kw. był wzrost (niewielki) zainteresowania firm handlowych nowymi inwestycjami oraz dodatnie saldo prognoz zatrudnienia.

Nadal w najlepszej sytuacji w próbie pozostała energetyka, gdzie zanotowano niewielkie sezonowe wzrosty wskaźnika BOSE.

d7ueo7o

"W budownictwie IV kw. 2012 r. przyniósł dalsze pogorszenie sytuacji bieżącej. Towarzyszył mu spadek stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych, wzrost bariery popytowej, spadek marż na sprzedaży, wzrost niepewności, przy niskich i nadal pogarszających się ocenach zdolności do spłaty zobowiązań. Natomiast sformułowane przez budownictwo prognozy na I kw. 2013 r. cechował wyraźny wzrost optymizmu, podobny optymizm widoczny był również w prognozach popytu, zamówień oraz produkcji. Poprawie tej towarzyszył jednak wyraźny wzrost niepewności ocen w ujęciu rocznym i kwartalnym" - napisano w badaniu.

"Po dwóch kwartałach głębokich spadków warto zwrócić uwagę na silny kwartalny wzrost wskaźników prognoz popytu, zamówień i produkcji w budownictwie (o ok. 20 pp.). Pomimo zanotowanej poprawy wskaźniki te wciąż kształtują się zdecydowanie poniżej wartości notowanych przed rokiem oraz poniżej długookresowych średnich. Ze względu na wysoką wariancję wskaźników trudno ocenić, na ile zaobserwowane wzrosty wiążą się z wyhamowaniem tendencji osłabienia koniunktury w budownictwie, a na ile są one jednorazowym odreagowaniem głębokich spadków z ostatniego półrocza" - dodano.

Mimo powiewu optymizmu badania NBP pokazują, że nie ma co oczekiwać na wzrost inwestycji w tej branży.

"W podziale branżowym głębokie spadki wskaźnika nowych inwestycji w I kw. odnotowano w budownictwie i górnictwie. Zainteresowanie budownictwa nowymi inwestycjami po krótkotrwałej poprawie w ub. kw. nadal pozostaje więc na najniższym poziomie od 2009 r. Słabe perspektywy dla inwestycji w budownictwie pogarsza gwałtowny spadek wykorzystania mocy produkcyjnych widoczny w ostatnich kwartałach. Dlatego też budownictwo zapowiada głębokie (najgłębsze na tle pozostałych sekcji) i znacznie większe niż w poprzednim kwartale redukcje wydatków na inwestycje ogółem. Wydatki obniży połowa firm tego sektora (a tylko 6,3 proc., chce zwiększyć nakłady), w tym najczęściej będą to duże obniżki" - napisano.

d7ueo7o

"Analiza inwestycji budownictwa na poziomie poszczególnych przedsiębiorstw pokazuje ponadto, że w ciągu ostatniego roku zaledwie 23,9 proc. firm w tym sektorze zgłosiło plan rozpoczęcia nowych inwestycji, podczas gdy na poziomie pełnej próby odsetek ten był prawie dwukrotne wyższy. Nieco rzadziej niż w poprzednim kwartale o planach rozpoczęcia nowych inwestycji informowały także przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego, co wpisuje się w malejący trend wskaźnika dla tej grupy widoczny od początku 2011 r." - dodano.

ENERGETYKĘ CZEKA SŁABY POPYT, ALE DUŻE INWESTYCJE

Silne pogorszenie prognoz popytu odnotowano w energetyce (spadek o ok. 18 pp. kw/kw i 4 pp. r/r).

d7ueo7o

"W podziale wg sekcji PKD jest to klasa przedsiębiorstw, która notuje najbardziej pesymistyczne prognozy popytu" - napisano.

"W pozostałych sekcjach oczekiwać można wzrostu liczby rozpoczynanych przedsięwzięć inwestycyjnych, a największego - w energetyce. W energetyce trudno mówić o wyraźnym trendzie wskaźnika nowych inwestycji, jakkolwiek utrzymuje się on na wysokim poziomie na tle przedsiębiorstw prowadzących inną działalność. Jednocześnie jednak w energetyce pogorszyły się prognozy dynamiki inwestycji ogółem, a w grupie tej dotąd najdłużej w porównaniu z innymi sekcjami utrzymywał się optymizm, co do planów wzrostu inwestycji. W ostatnim kwartale ubiegłego roku była to jedyna sekcja, w której saldo prognoz wskazywało na dodatnią dynamikę inwestycji, zaś obecnie prognozy dla inwestycji w tej grupie są już neutralne" - dodano. (PAP)

map/ gor/

d7ueo7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ueo7o