Trwa ładowanie...

Budujesz lub remontujesz dom? Uważaj na nieuczciwych producentów materiałów budowlanych

Budujesz dom lub remontujesz mieszkanie? Lepiej dokładnie przeanalizuj informacje Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Urząd cały czas kontroluje jakoś wyrobów budowlanych. I większość z nich nie spełnia deklarowanych przez producentów wymagań.

Budujesz lub remontujesz dom? Uważaj na nieuczciwych producentów materiałów budowlanychŹródło: GUNB, fot: GUNB/badanie cegieł
d2hesiv
d2hesiv

Folia izolacyjna, płyty styropianowe, membrana dachowa, zaprawa klejowa, klej do płytek - takie produkty znalazły się na liście Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z adnotacją, że nie spełniają niektórych kryteriów. Chodzi między innymi o gorszą trwałość, odporność na gięcie czy specjalne warunki pogodowe.

Przykłady? Proszę bardzo. GUNB zakwestionował jakość płyt styropianowych Hydro EPS Knauf, bo te miały zbyt dużą nasiąkliwość wodą w pobranej próbce. Klej do płytek Tytan z kolei nie był tak odporny na starzenie, jak być powinien. Analogiczne problemy wykryto w próbce kleju Ceresit C11 Comfort.

GUNB po testach zakwestionował też cegły z Cegielni Laskowski. Testy wykazały, że wyrób nie spełnia norm i nie jest odpowiednio przez to przygotowany na mrozy. Cegły po prostu pękają w wyniku zamrażania i odmrażania.

I jeszcze jeden przykład. Biały klej od firmy Kreisel, który według badań nie spełnia norm w aż trzech kategoriach na cztery badane. A GUNB przebadał tylko jedno opakowanie.

d2hesiv

Co roku Inspektoraty Nadzoru Budowlanego zlecają kilkaset badań różnych produktów budowlanych. Efekty? Spora część producentów sprzedaje buble. Kuszą niską ceną i wysokimi parametrami, a tymczasem cena jest tak niska jak niskie są parametry. Przed decyzją o sporych wydatkach warto tam zajrzeć i sprawdzić, czy aby partia naszego produktu nie została zakwestionowana.

Najczęściej pod mikroskopy trafiają płyty styropianowe. I najczęściej są do nich spore zastrzeżenia. W ubiegłym roku z 160 zbadanych płyt, aż 100 nie spełniało wymagań dotyczących przewodzenia ciepła. Złe wyniki mają też papy, cementy i różnego rodzaju folie. Zastrzeżenia były też do grzejników i stolarki budowlanej.

W sumie na 442 sprawdzone materiały budowlane norm nie spełniało aż 264. To grubo ponad połowa.

Po co producenci tak robią? To proste. Obniżają jakość półproduktów lub technologię i zarabiają więcej. Niskie koszty produkcji pozwalają konkurować z producentami lepszych wyrobów. I tę konkurencję wygrywać. W efekcie konsumenci budują się z materiałów, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?

To oczywiście nie oznacza, że dom wybudowany z takich materiałów się po prostu rozsypie jak domek z kart. Klient może jednak czuć się w pełni naciągnięty. Na stronie GUNB znaleźć można nie tylko informacje o problematycznych produktach. Są też dane tych, które przeszły testy bez najmniejszego problemu.

d2hesiv

Co zrobić, gdy kupimy wadliwy towar? Możemy zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Nadzoru Budowlanego z prośbą o pomoc. Ten może nakazać producentowi wymianę towaru lub zwrot pieniędzy. Nieco gorzej wygląda sytuacja, gdy dom lub mieszkanie już wyremontowaliśmy. Wtedy najpewniej czeka nas sprawa sądowa - wyjaśnia "Murator".

Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że w niektórych wypadkach rozbieżność pomiędzy parametrami a wymogami są niewielkie.

O problemie nieuczciwych firm na rynku wie doskonale Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. W marcu odbyła się konferencja pod wiele mówiącym tytułem "Chcemy uczciwego budownictwa". Gościem był minister Andrzej Adamczyk.

"Stwierdził, że najwyższy czas na poważną rozmowę i konkretne działania dotyczące wcielenia w życie zasad etycznych, w tym uczciwości, w budownictwie. Zaznaczył przy tym, że w resorcie od początku kładziony jest silny nacisk na eliminowanie nieostrych przepisów pozwalających na zbyt szeroką interpretację, w tym dopuszczającą działania nieuczciwe" - możemy przeczytać w relacji na stronach GUNB.

d2hesiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hesiv