Bycie kierownikiem nie jest łatwe
08.04.2009 14:33, aktual.: 08.04.2009 16:55
Jak podaje dziennik Rzeczpospolita najczęściej kierownikiem zostaje się w wieku trzydziestu lat.
Według badań, około 40 procent menadżerów traci w tym czasie swoje stanowisko. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej wiedzy jak sobie radzić w nowej sytuacji zawodowej. W większości przypadków to firmy nie przygotowują ich do nowej roli. O powodzeniu na kierowniczym stanowisku decydują inne umiejętności niż te, które pomagają w dziale sprzedaży, w logistyce, czy pracy jako informatyk – co podkreślają eksperci od zarządzania personelem.
Paweł Motyl, wykładowca programu szkoleniowego First-Time Manager z firmy ICAN Institute zaznacza: „Firmy zakładają, że pracownik może się nauczyć nowych obowiązków bezpośrednio na stanowisku albo przy wsparciu bardziej doświadczonych menadżerów. W praktyce to się nie sprawdza”.
Problemem jest też, że nowo mianowani kierownicy nie kwapią się by prosić kogoś o pomoc. Powodem tego jest obawa, iż zostanie to odebrane jako brak kwalifikacji do bycia szefem zespołu. Gazeta podkreśla jednak, że awansować warto, ponieważ wiąże się to ze znaczącą podwyżką. Według obliczeń średnie przychody kierowników to 5, 5 tys. zł.