Bydgoszcz/ 200 specjalistów zostanie zatrudnionych w Zarządzie Dorzecza Wisły

Około 200 specjalistów z branży hydrologicznej znajdzie zatrudnienie w Zarządzie Dorzecza Wisły, który w 2016 roku zacznie funkcjonować w Bydgoszczy. Będzie to jedna z dwóch tego typu instytucji w kraju, obok Zarządu Dorzecza Odry we Wrocławiu.

17.02.2015 15:55

"Cieszy fakt, że Zarząd Dorzecza Wisły znajdzie się w Bydgoszczy, chociaż zabiegały o to inne miasta. Nasze miasto jest od korzeni związane z wodą" - powiedział we wtorek prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Jak podkreśliłm Ministerstwo Środowiska pozytywnie zaopiniowało wskazany przez miasto budynek po dawnym gimnazjum na siedzibę ZDW. Gotowa jest kompletna dokumentacja projektowa, uwzględniająca tworzenie pomieszczeń biurowych i termomodernizację obiektu.

Zapewnienie przez magistrat budynku na siedzibę było jednym z warunków, aby długie starania władz Bydgoszczy o zlokalizowanie w mieście zarządu zakończyły się sukcesem.

O wyborze Bydgoszczy na siedzibę ZDW po raz pierwszy poinformowała premier Ewa Kopacz w czasie wizyty w mieście 13 listopada.

Zarządy w Bydgoszczy i we Wrocławiu zaczną funkcjonować w 2016 roku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy Prawo wodne. Przepisy wprowadzą reformę gospodarowania wodami w Polsce. W efekcie m.in. zmniejszy się liczba organów i urzędów z 15 (ośmiu urzędów żeglugi śródlądowej i siedmiu regionalnych zarządów gospodarki wodnej) do sześciu urzędów gospodarki wodnej (administracji rządowej) i dwóch zarządów dorzeczy (osoby prawne).

Bydgoszcz jest ważnym węzłem wodnym. Stykają się tu międzynarodowe drogi wodne E70 (łącząca wschód i zachód Europy, od Antwerpii w Belgii do Kłajpedy na Litwie) i E40 (łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym, od Gdańska do Dniepru). W Polsce E70 przebiega od Kostrzyna nad Odrą, dalej Wartą, Notecią, Kanałem Bydgoskim i Brdą aż do Wisły w Bydgoszczy, a E40 - Wisłą od Gdańska do Warszawy, a dalej Narwią, Bugiem do Brześcia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)