Bydgoszcz/ Głosowano na 190 projektów w ramach budżetu obywatelskiego
Na 190 projektów w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego głosowali mieszkańcy Bydgoszczy. Najwięcej głosów oddano na budowę ogrodzenia Zespołu Szkół Samochodowych, placu zabaw oraz na remont jednej ze szkół podstawowych.
Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, przyszłoroczny budżet obywatelski (BO) Bydgoszczy realizowany będzie w oparciu o program "5/6", zgodnie z którym 5 mln zł podzielone zostanie na sześć okręgów proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na pobyt stały na obszarze każdej z 28 rad osiedli.
Głosując na projekty, które będą podejmowane w 2015 roku, bydgoszczanie mieli do wyboru 190 spośród 300 zgłoszonych wcześniej przez siebie propozycji.
Jak poinformował dyrektor biura obsługi mediów i komunikacji społecznej bydgoskiego ratusza Piotr Kurek, najwięcej (4 682) głosów zebrała budowa ogrodzenia terenu Zespołu Szkół Samochodowych, na drugim miejscu znalazła się budowa placu zabaw w dzielnicy Stary Fordon (1 159), na trzecim - remont Szkoły Podstawowej nr 46 (735), następnie budowa chodnika w parku na Wzgórzu Wolności (591), remont łazienek w Szkole Podstawowej nr 41 (421) i zakup szafek szkolnych dla uczniów klas IV, V, VI (398).
Wielu mieszkańców głosowało również m.in. na budowę siłowni, zatoczek parkingowych, budowę i renowację chodników oraz remont kładki przez Brdę.
"Na razie nie możemy mówić o ostatecznej liczbie projektów, które znajdą się w budżecie obywatelskim 2015, ponieważ zwycięskie (projekty - PAP) - dopiero po ich dopasowaniu do nominalnych możliwości finansowych poszczególnych rad osiedli - zostaną wprowadzone do projektu budżetu miasta na 2015 rok" - powiedział Kurek.
Dyrektor poinformował, że w trakcie trwającego przez trzy tygodnie głosowania oddano łącznie 20 021 głosów, w tym 7 378 za pośrednictwem aplikacji internetowej. Wśród wszystkich oddanych głosów ważnych było 17 761. "To dla nas bardzo ważny sygnał, ponieważ widzimy, że dużym zainteresowaniem nadal cieszy się +klasyczna+ forma głosowania, a nie tylko tak zwane e-metody" - mówił Kurek.
Jak podkreślił, z 300 zgłoszonych przez bydgoszczan pomysłów 110 zostało wykluczonych z głosowania. Powodem była m.in. z niezgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, własność działek, na których miałaby powstać inwestycja czy wymogi techniczne.
"Chcemy, aby w przyszłym roku wszystkie zgłoszone przez mieszkańców pomysły wzięły udział w głosowaniu. Dlatego planujemy utworzyć punkty konsultacyjne, w których bydgoszczanie będą mogli zasięgnąć rady dyżurującego urzędnika na temat projektu, który zamierzają zgłosić". - wyjaśnił Kurek.
W pierwszej edycji programu zrealizowano 44 projekty, w drugiej - 56.