Byłe lotniska wojskowe przekazano samorządom i PAŻP
Wojskowe lotniska i nieruchomości zajmujące w sumie ponad 3 tys. hektarów przekazano samorządom oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na inwestycje w lotnictwie cywilnym. Do tej pory pozostawały one w dyspozycji resortu obrony.
W środę w obecności ministrów infrastruktury, obrony narodowej i Skarbu Państwa wręczono wojewodom akty wyrażające zgodę na dokonanie darowizny lub użyczenia nieruchomości.
_ Możemy się dzisiaj spotkać, podsumowując proces przygotowania przekazania obiektów lotniskowych nowym właścicielom, dzięki temu, że miała miejsce dobra współpraca między trzema resortami: ministerstwem obrony narodowej, skarbu państwa i infrastruktury _ - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Dodał, że dzięki tej decyzji nastąpi rozwój infrastruktury lotniczej. "To jest szansa na nowy biznes w branży lotniskowej" - zaznaczył.
Jako darowiznę samorządom przekazano osiem lotnisk o powierzchni ponad 2 tys. hektarów. Są to: Modlin, Poznań, Biała Podlaska, Zielona Góra, Piła, Nowe Miasto nad Pilicą, Katowice, Szymany Szczytno.
Cztery lotniska użyczono samorządom co najmniej na 30 lat. Chodzi o Kraków Balice, Gdynię Kosakowo, Sochaczew i Radom - ich łączna powierzchnia to ponad tysiąc hektarów.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała w użytkowanie wieczyste pięć nieruchomości. Są to budynki na lotniskach w Zielonej Górze, Szymanach Szczytnie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Krakowie Balicach. Obiekty te zajmują ok. 4 ha.
Obecny na konferencji minister obrony Bogdan Klich powiedział, że resort przeanalizował wszystkie swoje obiekty lotniskowe i zdecydował, że część z nich pozostanie w gestii wojska, a część może zostać przekazana na działalność cywilną.
Jak dodał, przekazane lotniska zostały podzielone na trzy kategorie. "Pierwsza dotyczy tych obiektów, które zostały uznane za trwale zbędne dla wojska, ale powinny zachować swój charakter lotniskowy. Kolejna to te, które uznano za częściowo, bądź czasowo zbędne dla wojska i które mogą być współużytkowane przez podmioty cywilne. I ostatnia to te, które są trwale zbędne dla wojska, ale nie muszą zachować swojego charakteru lotniskowego" - poinformował Klich.
Docelowo do 2010 samorządom i PAŻP zostanie przekazanych ok. 5 tys. hektarów z mienia wojskowego.