Trwa ładowanie...
d2b08os

BZ WBK: Eksport towarów z Polski sięgnie ok. 50% PKB za 5 lat

Warszawa, 02.10.2015 (ISBnews) - Eksport towarów zyskuje coraz większe znaczenie w kontekście rozwoju gospodarki naszego kraju i za 5 lat wyniesie ok. 50% PKB Polski, szacują ekonomiści Banku Zachodniego WBK. Bank uruchamia obecnie drugi cykl spotkań z przedsiębiorcami w Programie Rozwoju Eksportu.

Share
d2b08os

"Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w okresie styczeń-lipiec 2015, polski eksport w cenach bieżących wyniósł ponad 422 mld złotych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, oznacza to wzrost o 5,9%. Z kolei eksperci Banku Zachodniego WBK szacują, że pomiędzy 2008 a 2014 rokiem, wartość polskiego eksportu, pomimo niezbyt korzystnych uwarunkowań gospodarczych na świecie, wzrosła aż o 67% (licząc w złotych), a za 5 lat jego udział w PKB Polski będzie kształtować się na poziomie niemal 50%. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę nie tylko towary, ale również usługi - będzie to prawie 60%" - czytamy w komunikacie poświęconym Programowi.

Bank podkreśla, że eksport zyskuje coraz większe znaczenie w kontekście rozwoju gospodarki naszego kraju. "Aby wesprzeć polskich eksporterów i zachęcić ich do ekspansji na nowe rynki, Bank Zachodni WBK wspólnie z partnerami merytorycznymi przygotował Program Rozwoju Eksportu. Właśnie startuje kolejny cykl wydarzeń, podczas których eksperci Programu podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem" - czytamy dalej w materiale.

Zaplanowane na jesień 2015 r. wydarzenia Programu Rozwoju Eksportu to m.in. wirtualne misje handlowe, seminaria czy śniadania biznesowe dla przedsiębiorców. W ramach Programu odbędzie się również cykl konferencji, podczas których nagrodzeni zostaną najlepsi eksporterzy w danych regionach. Uczestnicy spotkań PRE zdobędą szczegółową i praktyczną wiedzę na temat konkretnych rynków zagranicznych, ułatwień dla firm-eksporterów, wprowadzonych w bieżącym roku w prawie celnym, czy wsparcia, jakie mogą otrzymać firmy wysyłające swoje towary za granicę, podkreśla instytucja.

d2b08os

"Duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców i różnorodność zagadnień, które zgłaszali jako ważne dla ich działalności, tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że warto dalej rozwijać Program Rozwoju Eksportu" - powiedział Jerzy Śledziewski, dyrektor Obszaru Strategii i Sprzedaży Produktów w Pionie Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK, cytowany w komunikacie.

"Naszą ambicją jest, by przedstawiciele firm uczestniczący w Programie wynieśli z niego przydatne informacje, ułatwiające podjęcie decyzji o ekspansji na rynkach zagranicznych" - podsumował Śledziewski.

Program Rozwoju Eksportu realizowany jest przez Bank Zachodni WBK wspólnie z partnerami merytorycznymi: Bisnode, Google oraz Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. Celem Programu jest wsparcie polskich przedsiębiorców w ich działalności na rynkach międzynarodowych. W maju i czerwcu 2015 roku, w ramach inauguracji Programu, odbył się cykl 12 konferencji w największych polskich miastach. Wzięło w nich udział prawie 700 przedstawicieli firm reprezentujących szerokie spektrum branż. Program Rozwoju Eksportu objęty został honorowymi patronatami ministra gospodarki oraz ministra spraw zagranicznych.

(ISBnews)

d2b08os

Podziel się opinią

Share
d2b08os
d2b08os