Trwa ładowanie...
d3zy8a3
10-02-2016 15:45

BZ WBK, Fundusz INFINI i 4 polskie uczelnie będą wspierać krajowe start-upy

Warszawa, 10.02.2016 (ISBnews) - Bank Zachodni WBK, Fundusz INFINI oraz 4 polskie uczelnie podpisały list intencyjny pilotażowego programu wsparcia innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych (B+R). Celem programu jest wdrażanie do biznesu innowacji. Program skierowany jest do przedsiębiorców, naukowców oraz uczelni wyższych - autorów innowacyjnych rozwiązań, poinformował bank.

d3zy8a3
d3zy8a3

Podpisany list intencyjny otworzył zainteresowanym drogę do korzystania m.in. ze środków unijnych dostępnych na lata 2014-2020. Pilotażowy projekt wsparcia działalności badawczo-rozwojowej aktywnie rusza na przełomie lutego i marca 2016 roku.
Obok BZ WBK i Funduszu INFINI, partnerami projektu są: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Politechnika Białostocka.

"Innowacyjne rozwiązania wymagają pozyskania najlepszych partnerów. Wiedzą o tym współpracujący z nami przedsiębiorcy, którzy bardzo często mają świeże spojrzenie i świetne propozycje. Jednak do realizacji brakuje im wykonawcy i odpowiednich środków. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi, naszym bankiem i INFINI, ich pomysły będą mogły zostać wdrożone w życie"- powiedział członek zarządu BZ WBK Feliks Szyszkowiak, cytowany w komunikacie.

Istotną rolę w projekcie wsparcia odgrywa Fundusz INFINI, czyli Inkubator Innowacji. Fundusz w ramach inicjatywy BRIdge Alfa, realizowanej we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, współfinansuje projekty B+R we wczesnych fazach rozwoju. Jego główne zadanie to wsparcie transferu wyników badań naukowych i prac rozwojowych do biznesu i gospodarki. INFINI oferuje firmom, naukowcom oraz uczelniom wyższym, które chcą wdrożyć innowacje, wsparcie analityczne w zakresie przyjętych założeń technicznych, analizę projektów, ekspertyzy prawne oraz promocję.

"Polskie unikalne i innowacyjne rozwiązania konkurują i odnajdują się nie tylko na krajowych, ale także na światowych rynkach. Poprzez współpracę naszego funduszu z uczelniami wyższymi i bankiem, w kompleksowy sposób umożliwimy naukowcom i przedsiębiorcom płynną i korzystną przemianę pomysłu w przynoszący zyski biznes. Projekty o dużym potencjalne mogą liczyć na finansowanie we wczesnej fazie rozwoju. Dzięki naszym dotychczasowym doświadczeniom będziemy wspierać transfer polskiej myśli technologicznej na rzecz innowacji 'made in Poland'" - powiedział wiceprezes INFINI Ernest Wawryniuk, cytowany w komunikacie.

d3zy8a3

W ramach projektu wsparcia działalności badawczo-rozwojowej, BZWBK wykorzysta swoje dotychczasowe doświadczenia we współpracy z uczelniami wyższymi zrzeszonymi w Santander Universidades. Projekt to również szansa dla zaangażowanych uczelni, zyskują one nową ścieżkę komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych i większe powiązanie tych prac z biznesem.

INFINI Sp. z o.o. jest funduszem kapitału zalążkowego, komercjalizującym projekty badawcze we wczesnej fazie rozwoju. Fundusz wprowadza na rynek efekty projektów badawczo-rozwojowych, przez co rozwija i komercjalizuje pochodzące z polskich uczelni technicznych innowacje o globalnym potencjale. Działalność INFINI umożliwia naukowcom, którzy zajmują się wysokimi technologiami, płynną i korzystną przemianę pomysłu w przynoszący zyski biznes. Środki funduszu pochodzą w 80% z programu BRIdge Alfa prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz w 20% od inwestorów prywatnych. Założyciele, pomysłodawcy projektów, jak też siedziba i centrum kompetencyjne, z której jest prowadzona dalsza działalność badawczo-rozwojowa oraz operacyjna, pochodzą z Polski.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.
(ISBnews)

d3zy8a3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zy8a3