Trwa ładowanie...
d2m6ky8
d2m6ky8

BZ WBK: Polski eksport wzrośnie o 6-7% r/r w 2015 r.

Warszawa, 26.01.2015 (ISBnews) - Wartość eksportu z Polski wzrośnie o 6-7% r/r w tym roku, spodziewają się analitycy Banku Zachodniego WBK. Oczekują, że wzrost ten będzie napędzany wysoką konkurencyjnością cenową polskich produktów, odważną ekspansją naszych eksporterów na nowe rynki oraz poprawą sytuacji gospodarczej w Niemczech.
Share
d2m6ky8

"Koszty pracy w Polsce są nadal bardzo niskie, co sprawia, że możemy odbiorcom zagranicznym zaoferować dobre jakościowo produkty w niskich cenach. Podczas gdy stawka godzinowa pracy w Polsce wynosi 6,4 euro, dla całej strefy euro jest to już 21 euro" - powiedział ekonomista BZ WBK Piotr Bielski, cytowany w komunikacie.

Czynnikami wspierającymi wzrost polskiego eksportu będą też przewidywany wzrost PKB w strefie euro o 1,1% oraz kurs złotego, wspierający opłacalność eksportu. Przewidywany kurs EUR/PLN na I połowę roku to 4,21.

Ekonomiści BZ WBK spodziewają się wzrostu PKB w Niemczech, których udział w całości polskiego eksportu wynosi ok. jednej czwartej, o 1,5% w 2015 r. Towarzyszyć mu ma mocny wzrost inwestycji, głównie w parki maszynowe i nowe moce produkcyjne oraz w branży budowlanej (o ok. 3%).

d2m6ky8

Sytuacja na wschodzie nadal będzie przekładać się na wyniki polskiego eksportu, tak jak w 2014 r. "Było to efektem słabnącego wzrostu gospodarczego w tych krajach, a także embarga wprowadzonego przez Rosję na żywność z UE (...) oraz deprecjacji walut Ukrainy i Rosji, obniżającej konkurencyjność polskiego eksportu. Te czynniki mogą jeszcze zyskać na znaczeniu w 2015 r., m.in. w konsekwencji gwałtownego spadku światowych cen ropy naftowej, szkodzącego rosyjskiej gospodarce, i dalszej przeceny rubla" - powiedział Bielski.

Jak jednak podkreślono, polscy eksporterzy zareagowali na tę sytuację, aktywnie poszukując nowych odbiorców i rynków zbytu. Coraz częściej polskie wyroby wysyłane są do krajów Europy spoza strefy euro, do Azji i na Bliski Wschód.

Według danych GUS, eksport w okresie styczeń-listopad 2014 r. wzrósł o 4,8% r/r do 150,47 mld euro.

(ISBnews)

d2m6ky8

Podziel się opinią

Share
d2m6ky8
d2m6ky8