Trwa ładowanie...
d4fnxwx

BZ WBK spodziewa się dalszego spadku kosztów ryzyka w 2016 r.

Warszawa, 27.01.2016 (ISBnews) - Bank Zachodni WBK oczekuje, że koszt ryzyka spadnie w tym roku w porównaniu z ubiegłym rokiem do ok. 80 punktów bazowych. Bank chce rosnąć po stronie kredytowej szybciej niż rynek, dla którego prognozuje wzrost akcji kredytowej o ok. 5%, poinformował wiceprezes i pełniący obowiązki prezesa Gerry Byrne.

Share
d4fnxwx

"Naszą ambicją jest to, aby rosnąc szybciej od rynku. Jeżeli to będzie wysoki 1-cyfrowy wzrost i biznes będzie dobrej jakości, będziemy utrzymywać marże i będzie to miało pozytywny wpływ na nasze wyniki, to nie musimy rosnąć w tempie dwucyfrowym" - powiedział Byrne podczas konferencji prasowej.

BZ WBK szacuje, że wzrost akcji kredytowej w sektorze - pomimo dobrej sytuacji ekonomicznej - spowolni w tym roku do ok. 5% , głównie ze względu na wprowadzenie podatku bankowego. Kredyty ogółem wzrosły w sektorze (od stycznia do końca listopada 2015 r.) o 7,2% r/r.

Kredyty brutto w BZ WBK wzrosły w ub. roku o 10% r/r do 100,06 mld zł. Najwyższy wzrost nastąpił po stronie kredytów dla MSP (18%) oraz w kredytach gotówkowych i hipotecznych - po 11% r/r.

d4fnxwx

Byrne poinformował, że w tym roku BZ WBK będzie dążył do dalszego obniżania kosztu ryzyka. W IV kw. wyniósł on 85 pkt bazowych wobec 89 pkt kwartał wcześniej i 101 pkt w IV kw. 2014 r.

"Zakładamy, że koszt rezerw będzie niższy niż w 2015, a portfel kredytów niepracujących będzie się zmniejszał. Naszą ambicją jest obniżanie kosztu ryzyka do poziomu ok. 80 pkt bazowych. To pewnie będzie podróż, która zajmie nam cały rok, ale mamy w banku dobre zarządzanie ryzykiem" - podkreślił Byrne.

W ub. roku grupa BZ WBK sprzedała portfele kredytów niepracujących o wartości 1,01 mld zł, w tym 582 mln zł to kredyty NPL należące do BZ WBK, a 425 mln zł to portfel kredytów SCB. Wpływ tych transakcji na wynik netto wyniósł odpowiednio 10,2 mln zł i 49 mln zł.

Jak poinformował wiceprezes, w I kwartale bank planuje sprzedaż portfela kredytów NPL, ale ich wartość "nie będzie znacząca". W całym 2016 roku bank planuje kolejne takie transakcje, ale ich wartość z pewnością będzie niższa niż w ubiegłym.

d4fnxwx

Wskaźnik kredytów niepracujących (NPL) wyniósł 7,26% na koniec IV kw. wobec 8,12% kwartał wcześniej i 8,37% w IV kw. 2014 r.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Aktywa razem banku wyniosły 139,71 mld zł na koniec 2015 r.
(ISBnews)

d4fnxwx

Podziel się opinią

Share
d4fnxwx
d4fnxwx