CBOS: Polacy raczej krytyczni wobec zmian dot. OFE
Niemal połowa badanych Polaków (49 proc.) jest przeciwna planowanym zmianom w OFE, popiera je niespełna jedna piąta (18 proc.). Co trzeci respondent (33 proc.) nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii - poinformował w czwartek CBOS.
"Decyzja rządu o obniżeniu z 7,3 proc. do 2,3 proc. części składki emerytalnej odprowadzanej przez pracujących do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)
spotyka się z raczej krytycznymi reakcjami społecznymi" - napisał CBOS.
Według instytutu porównanie ocen różnych aspektów działalności ZUS i OFE nie wypada na niekorzyść państwowego ubezpieczyciela. Biorąc pod uwagę wysokość przyszłej emerytury więcej osób uważa, że bardziej opłaca się odprowadzać składki do OFE (33 proc.) niż do ZUS (28 proc.), jednak ZUS jest ceniony z innego względu.
"Lepiej oceniane jest bezpieczeństwo środków zgromadzonych w ZUS (38 proc.) niż w OFE (25 proc.), jeśli przez bezpieczeństwo rozumieć gwarancję ich wypłaty w przyszłości" - informuje CBOS.
CBOS zapowiada, że pełny komunikat dotyczący badań reakcji Polaków na planowane zmiany w systemie emerytalnym ukaże się w ciągu kilku dni.