CBOS: programy TVP i TVN głównym źródłem informacji o wydarzeniach

Programy TVP i TVN są głównym źrodłem informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie - wynika z ogłoszonych we wtorek badań CBOS. Według Centrum, programy TVP ogląda 24 proc., a TVN - 23 proc. badanych. Na programy Polsatu wskazało 11 proc. ankietowanych.

16.08.2016 14:55

"Mniej więcej tyle samo osób jako główne źródło codziennych informacji telewizyjnych wskazuje programy TVP (przede wszystkim +Wiadomości+ i +Teleexpress+), co +Fakty+ i inne programy TVN (odpowiednio 24 proc. i 23 proc. badanych). Mimo że Polsat należy do najchętniej oglądanych stacji telewizyjnych, programy informacyjne tej stacji mają wyraźnie mniejsze znaczenie jako źródło codziennych informacji - wskazało na nie 11 proc. ankietowanych" - podała w przesłanym PAP komunikacie Beata Roguska, autorka opracowania badań CBOS.

Wśród najważniejszych źródeł wiedzy o wydarzenia w kraju i na świecie są także programy TVN24 (16 proc.) oraz TVP Info (9 proc.). Na Panoramę i inne programy TVP2 wskazało 3 proc. badanych, na Telewizję Trwam i Radio Maryja - 2 proc., a na Telewizję Republika - 1 proc. "Część badanych (8 proc.) deklaruje, że nie czerpie wiedzy z żadnego z wymienionych źródeł lub w ogóle nie ogląda telewizji" - zaznaczyła Roguska.

Centrum podaje, że z programów informacyjnych TVP1 częściej niż przeciętnie czerpią informacje ludzie starsi, w wieku 65 lat i więcej (34 proc.), mieszkańcy wsi (30 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (32 proc.) i zasadniczym zawodowym (28 proc.) oraz źle oceniający warunki materialne swojego gospodarstwa domowego (30 proc.). Według CBOS, programy TVP1 są również szczególnie popularne wśród osób najbardziej religijnych - ogląda je 38 proc. badanych, którzy deklarują, że kilka razy w tygodniu uczestniczą w praktykach religijnych.

Z kolei "Fakty" i inne programy TVN (bez TVN24) częściej jako główne źródło codziennych informacji wymieniają kobiety (26 proc.) niż mężczyźni (19 proc.). Nieco częściej niż przeciętnie stanowią też źródło wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie dla osób w wieku 25-44 lata (28 proc.). W grupach społecznych i zawodowych na programy informacyjne TVN stosunkowo często wskazują pracownicy usług i bezrobotni (po 31 proc).

23 proc. mieszkańców największych miast czerpie wiedzę z TVN24 (wobec 18 proc. którzy taką wiedzę czerpią z TVP). Częściej z TVN 24 korzystają badani z wykształceniem wyższym (24 proc.), osoby dobrze sytuowane, o miesięcznych dochodach per capita dwa tys. zł i więcej (27 proc.). W grupach społeczno-zawodowych są to przede wszystkim: kadra kierownicza i specjaliści (26 proc.) oraz właściciele firm (22 proc.). TVN24 ma szczególnie dużo widzów wśród osób nieuczestniczących w praktykach religijnych (dla 28 proc. z nich programy tej stacji stanowią główne źródło codziennych informacji) oraz wśród badanych identyfikujących się z lewicą (31 proc.).

CBOS zastrzega, że na podstawie przedstawionych danych nie można wnioskować o oglądalności poszczególnych stacji i programów, ponieważ - jak zaznaczyła Roguska - "pokazują one subiektywną ważność programów i stacji telewizyjnych jako źródła wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie".

"Deklaracje badanych są wypadkową ich przyzwyczajeń, stopnia zainteresowania polityką i orientacji politycznych (choć nie bez znaczenia jest także niejednakowy dostęp do wszystkich stacji). Szczególnie w ostatnich miesiącach, kiedy konflikty polityczne nabrały wyrazistości, a podziały polityczne bodaj silniej niż kiedykolwiek wcześniej widoczne są w mediach, z deklaracji dotyczących głównego źródła informacji w większym stopniu niż wcześniej można wnioskować o politycznych identyfikacjach ich widzów" - dodała Roguska.

CBOS zauważa też, że preferencje dotyczące źródła codziennych informacji "dość wyraźnie" różnią wyborców poszczególnych partii i ugrupowań. "Zwolennicy partii stanowiących dziś główne strony sporu politycznego w Polsce w większości polegają na odmiennych źródłach informacji. Wyborcy PiS wybierają przede wszystkim programy TVP1 i TVP Info, podczas gdy dla zwolenników PO i Nowoczesnej głównym źródłem codziennych informacji są programy TVN i TVN24" - podała Roguska.

W przesłanym PAP komunikacie CBOS wykorzystano dane z trzech badań "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzonych na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. Badania zrealizowano w dniach: 5-12 maja, 2-9 czerwca i 30 czerwca-7 lipca. Łącznie wzięło w nich udział 3085 osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)