Trwa ładowanie...
dw2vgu3
dw2vgu3

CBRE: Deweloperzy powrócą do budowy centrów handlowych w dużych miastach w 2015r

Warszawa, 20.01.2015 (ISBnews) - Rok 2015 przyniesie większą aktywność deweloperów powierzchni handlowych w aglomeracjach i dużych miastach, podczas gdy 2014 r. był zdominowany przez otwarcia centrów handlowych w mniejszych miastach, poinformowała dyrektor w Dziale Powierzchni Handlowych w CBRE Magdalena Frątczak, komentując raport firmy pt. ?Poland Retail MarketView Q4 2014".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dw2vgu3

"Po roku zdominowanym przez otwarcia centrów handlowych oraz ok. 17 mniejszych projektów, które wpisują się w trend convenience i retail park w mniejszych miastach, rozpoczynający się rok przyniesie większą ilość nowych obiektów w aglomeracjach i dużych miastach. Jednak przy coraz częstszych przypadkach rezygnacji z nowych inwestycji lub ich zawieszania, deweloperzy dokładnie podchodzą do analizy lokalizacji i grupy docelowej przyszłych projektów, gdyż przy tak konkurencyjnym i wymagającym rynku nie mogą sobie pozwolić na błędy." - powiedziała Frątczak, cytowana w komunikacie.

Całkowita powierzchnia handlowa dostarczona w 2014 roku wyniosła 425 000 m2, wynik ten jest o 30% mniejszy od poziomu osiągniętego w 2013 roku. Inwestycje w mniejszych miastach stanowiły 70% dostarczonej powierzchni. Na koniec IV kwartału 2014 w budowie pozostawało 770 000 m2 nowoczesnej powierzchni handlowej.

"Zauważamy coraz większą dywersyfikację oraz wychodzenie poza przyjęte schematy formatów, zarówno wśród deweloperów nowych obiektów handlowych, jak i najemców. Powstają obiekty, których oferta wychodzi poza tradycyjny koncept centrów handlowych, również sieci handlowe starają się o bardziej zróżnicowany asortyment. Działania te, są odpowiedzią na rosnące wymagania i zapotrzebowania klientów, dla których kompleksowa oferta i czas zakupów ma coraz większe znaczenie." - skomentowała konsultant w Dziale Badań i Analiz Rynkowych Katarzyna Kocon.

dw2vgu3

Wśród największych inwestycji oddanych do użytku w 2014 r. należy wymienić Atrium Felicity w Lublinie (73 tys. m2) i Galerie Warmińską w Olsztynie (41 tys. m2).

W 2014 roku na polskim rynku pojawiło się 20 nowych, międzynarodowych marek. Zdecydowana większość nowych najemców wybierała na pierwszą lokalizację Warszawę, wśród nich warto wymienić Celio, NEO, Kiko Milano, podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

dw2vgu3

Podziel się opinią

Share
dw2vgu3
dw2vgu3