Cegielski zwalnia

537 osób straci pracę w poznańskiej spółce H. Cegielski w wyniku zwolnień grupowych, które mają być przeprowadzone do końca roku. W ciągu 20 dni zarząd chce uzgodnić ze związkami zawodowymi regulamin zwolnień - powiedział w środę prezes firmy Jarosław Lazurko. Za skalę zwolnień skrytykowała władze firmy rada pracowników.

Rada uważa, że brakuje gwarancji dla stabilizacji sytuacji w firmie po zwolnieniach grupowych. Według niej ratowanie firmy powinno odbywać się poprzez pozyskiwanie nowych kontraktów, a nie obniżanie kosztów działalności.

Ze względu na złą kondycję ekonomiczną firmy zarząd od kilku miesięcy negocjuje ze związkami zawodowymi program oszczędnościowy. W lipcu związkowcy podpisali porozumienie dotyczące wprowadzenia niższego wynagrodzenia, tzw. postojowego, oraz za prace zastępcze pracowników. W połowie lipca trzy związki zawodowe działające w Cegielskim podpisały z zarządem firmy kolejne porozumienia w sprawie zawieszenia do lipca 2010 roku punktu układu zbiorowego pracy w sprawie odpraw emerytalnych oraz zawieszenia funduszu nagród.

Zwolnienia grupowe i wprowadzenie "postojowego" ma ograniczyć koszty działania spółki. Zarząd szacuje, że dzięki temu firma w 2010 roku zaoszczędzi około 25 milionów złotych.

Obniżka kosztów działania spółki jest jednym z dwóch elementów programu ratowania firmy. _ Drugi to dywersyfikacja naszej produkcji - chodzi o zastosowanie naszych silników w energetyce oraz podjęcie kooperacji przemysłowej _ - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezes Lazurko.

H. Cegielski chce zaproponować swoje silniki do wykorzystania przy produkcji prądu dla czterech polskich grup energetycznych i PGNiG. _ W ramach kooperacji przemysłowej chcemy współpracować z firmami, które mogłyby wykorzystać nasze moce produkcyjne, np. spawanie prowadnic dla wiertni naftowych _ - powiedział Lazurko.

H. Cegielski jest na liście firm objętych umową offsetową z rządem USA. Firma chce pozyskać technologie i dokumentację produkcji silników gazowych. Zatrudnia obecnie około 1 tys. 400 osób. Portfel zamówień na przyszły rok to budowa zaledwie jednego silnika okrętowego. Zarząd spodziewa się zdobyć zamówienia na 7 silników, przy mocy produkcyjnej zakładu 15 silników rocznie.

H. Cegielski-Poznań SA jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. W 2008 roku spółka miała 457 milionów złotych obrotu i 4,2 miliona złotych zysku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)