Cena maksymalna akcji BGŻ ustalona na 90 zł

Cena maksymalna akcji BGŻ została ustalona na 90 zł - podał bank w prospekcie emisyjnym. Zapisy w transzy indywidualnej odbędą się w dniach 5-16 maja, a dla...

Cena maksymalna akcji BGŻ została ustalona na 90 zł - podał bank w prospekcie emisyjnym. Zapisy w transzy indywidualnej odbędą się w dniach 5-16 maja, a dla instytucji między 18 a 19 maja. Transza inwestorów indywidualnych może obejmować 25 proc. akcji.

Prospekt sporządzono w związku z ofertą publiczną do 16.046.596 sprzedawanych akcji serii A i D. Oferującymi są Biuro Maklerskie BGŻ i Dom Maklerski PKO BP.

Bank podał na stronie internetowej, że według planów w ramach oferty publicznej 25 proc. akcji zostanie zaoferowane inwestorom indywidualnym, a pozostałe papiery instytucjom.

- Liczymy na duży udział inwestorów detalicznym. Będzie im oferowane 25 proc. całej oferty, z możliwością jej zwiększenia do 30 proc. - powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Walenczak, wiceminister skarbu.

Zapis inwestora indywidualnego może opiewać na od 12 do 120 akcji banku.

Ostateczna liczba akcji oferowanych w poszczególnych transzach zostanie opublikowana 17 maja "lub około tej daty".

Obecnie skarb państwa posiada 37,23 proc. akcji BGŻ, Rabobank International Holding 59,35 proc. akcji, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

Po przeprowadzeniu oferty udział Skarbu Państwa zmniejszy się do 0,02 proc.

W prospekcie napisano, że bank od czasu przekształcenia w spółkę akcyjną nie wypłacał dywidendy. W związku z bogatym planem inwestycyjnym również "w najbliższej przyszłości nie przewiduje rekomendowania akcjonariuszom podejmowania decyzji w sprawie wypłaty dywidendy".

Bank planuje dalszą rozbudowę sieci oddziałów. W 2011 roku planuje otwarcie do 50 oddziałów. Z tej liczby do dnia publikacji prospektu otworzył 18 oddziałów i podpisał umowy w odniesieniu do kolejnych 29 lokalizacji. Rozpoczął też negocjowanie umów na pozostałe 3 oddziały.

Jednocześnie BGŻ planuje otwarcie kolejnych 25 oddziałów w 2012 roku.

"Bank szacuje, iż w związku z realizacją programu tworzenia nowych oddziałów w 2011 r. poniesie nakłady inwestycyjne w kwocie ok. 51 mln zł" - napisano w prospekcie.

W drugiej połowie bieżącego roku bank planuje uruchomienie banku internetowego dla klientów z klasy średniej oraz klientów zamożnych z dużych miast.

Będzie też kontynuował inwestycje w ulepszenie i wdrożenie nowych systemów informatycznych.

Bank BGŻ jest uniwersalnym bankiem komercyjnym, specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. (PAP)

morb/ seb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
emisjabgż sabgż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)