Trwa ładowanie...
d176h3h

Centralny Port Komunikacyjny

Najnowsze informacje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com, fot: Fotoworkshop4You

Centralny Port Komunikacyjny to port lotniczy, który ma powstać w okolicach Warszawy i stanowić największe oraz najlepiej skomunikowane lotnisko na mapie Polski. Inwestycja zakrawa na jedną z największych w kategorii infrastruktury w historii Polski. Zgodnie z planami jej ukończenie ma być możliwe w latach 2027-2028.

Historia

Pomysł wybudowania nowego centralnego portu lotniczego, który miałby się stać największym w Polsce, pojawił się w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Spośród rozważanych potencjalnych lokalizacji szczególnie zwrócono uwagę na Modlin i Mszczonów. Plany postawienia dużego lotniska wiązały się z odciążeniem portu lotniczego im. Fryderyka Chopina, jednak zdecydowano o ich przesunięciu i w latach 2010-2012 powstało jedynie mniejsze lotnisko Modlin.

Temat centralnego portu lotniczego powrócił w 2016 roku, a konkrety zaczęły stopniowo pojawiać się w 2017 roku. Pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego został Mikołaj Wild.

Według doniesień, port lotniczy "Solidarność" miałby być gotowy w okolicach 2027-2028 roku.

Koszty

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie pod Warszawą (w odległości ok. 40 km) i zająć powierzchnię 3 tys. hektarów. Nowy port lotniczy ma być kilkukrotnie większy od lotniska Chopina i korzystać z czterech pasów startowych. Koszty budowy samego Centralnego Portu Komunikacyjnego miałyby osiągnąć 20 mld zł, jednak to tej kwoty dochodzą jeszcze koszty budowy infrastruktury kolejowej i drogowej.

Plany budowy węzła komunikacyjnego wiążą się z wprowadzeniem kolei dużych prędkości zintegrowanych z krajowym transportem pociągowym. Ta część inwestycji ma kosztować maksymalnie 9 mld zł. Do tego dochodzi budowa systemu dróg, który może kosztować ok. 7 mld zł.

Suma inwestycji związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego "Solidarność" miałaby się zamknąć w kwocie 30-35 mld zł.

d176h3h

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d176h3h
d176h3h
d176h3h
d176h3h