Ceny jaj mogą wzrosnąć. Branża ostrzega przed przepisami UE
Unia Europejska zamierza wprowadzić zmiany w stemplowaniu jaj. Polska Izba Handlu wskazuje, że wywoła to "znaczne perturbacje". Ostrzega, że w efekcie jaja podrożeją i mogą pojawić się ich braki.
29.07.2024 08:52
Portal wiadomoscihandlowe.pl donosi, że z regulacji projektowanych przez Komisję Europejską wynika, że stemplowanie jaj będzie musiało odbywać się w miejscu produkcji. Tymczasem większość polskich producentów robi to na etapie pakowania w sortowniach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Branża ostrzega: jaja podrożeją, mogą być "braki na półkach"
Polska Izba Handlu wskazuje, że jeśli polski rząd zdecyduje się wprowadzić unijne przepisy, to pojawiają się "znaczne perturbacje" na wewnętrznym rynku.
"Z perspektywy handlu będzie skutkować to brakiem na półkach jajek oraz produktów zawierających jaja w składzie, a także znaczącą podwyżką ich cen" - podkreśla branża.
Jednocześnie organizacja zwraca uwagę, że w tym przypadku Polska nie musi dostosowywać się do unijnych regulacji.
Nowa propozycja stemplowania jaj
Stemplowanie jaj w innym miejscu niż w miejscu produkcji będzie możliwe, ale jedynie pod warunkiem spełnienia warunków. Wówczas będzie można znakować jaja w pierwszym zakładzie pakowania, do którego są dostarczane.
Maciej Ptaszyński, prezes PIH, zaznaczył, że jeśli ceny jaj oraz produktów, które je zawierają, wzrosną, to w "dłuższej perspektywie stanie się to czynnikiem proinflacyjnym". Branża stoi na stanowisku, że nie trzeba zmieniać obecnych przepisów, ponieważ regulacje już teraz pozwalają na pełną identyfikowalność jaj. Tymczasem właśnie to jest celem unijnej propozycji.
Co więcej, pojawiają się także argumenty przeciwko znakowaniu jaj na etapie produkcji. PIH argumentuje, że stemplowanie w sytuacji, gdy jaja są brudne i nieposortowane, może sprawić, że stempel będzie niepełny lub nieczytelny.
Ile powinno kosztować jajko?
Prof. SGGW Krzysztof Damaziak z Katedry Hodowli Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach, tłumaczył w rozmowie z WP Finanse, że cena końcowa jaja zależy od systemu utrzymania kur i klasy wagowej. - To są koszty od 80 gr do 1 zł za sztukę - stwierdził.
Ekspert dodał, że "ponad 70 proc. kosztów produkcji jaj to zakup mieszanki paszowej". Do tego należy doliczyć jeszcze "koszty zakupu kur, mediów, utrzymania budynku, obsługi, personelu i opieki weterynaryjnej".