Ceny mieszkań w 2010 roku w największych miastach wzrosną o 6 proc. - Home Broker
22.01. Warszawa (PAP) - W 2010 roku cena metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski wzrośnie przeciętnie o 6 proc. - wynika ze styczniowego raportu opracowanego...
22.01. Warszawa (PAP) - W 2010 roku cena metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski wzrośnie przeciętnie o 6 proc. - wynika ze styczniowego raportu opracowanego przez Home Broker. Autorzy raportu spodziewają się w 2010 roku kontynuacji łagodzenia polityki kredytowej.
"6,05 proc. - tyle dokładnie wynosi mediana styczniowych prognoz doradców Home Broker. Wskazuje ona na umiarkowany optymizm dotyczący sytuacji na rynku mieszkaniowym i kontynuację procesu wychodzenia tego rynku z kryzysu. Pierwsze symptomy stabilizowania sytuacji pojawiły się w III kwartale ub.r. i były kontynuowane w IV kwartale" - napisano w raporcie.
Zdaniem autorów raportu, wyhamowanie tendencji spadkowej jest konsekwencją poprawy ogólnej koniunktury gospodarczej, wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem mieszkania, poprawą warunków kredytowania oraz oczekiwaniem ograniczenia podaży mieszkań na rynku pierwotnym.
"Wzrost liczby nowych inwestycji na rynku mieszkaniowym w połączeniu z wyhamowywaniem tendencji spadkowej w obrębie pozwoleń na budowę mieszkań może świadczyć o tym, że rynek pierwotny stopniowo wychodzi z kryzysu. Jednak m.in. ze względu na niską bazę z końca 2007 r. w zakresie nowych inwestycji, konieczne jest potwierdzenie korzystnych danych w kolejnych miesiącach. Z uwagi na znaczne ograniczenie inwestycji mieszkaniowych przez deweloperów w poprzednich okresach, Home Broker spodziewa się w tym roku dalszego ograniczenia podaży gotowych mieszkań na rynku pierwotnym. Będzie to szczególnie odczuwalne w drugiej połowie roku. Osoby poszukujące nowych mieszkań mogą być zmuszone zaakceptować zakup lokali będących w trakcie realizacji" - napisano.
W 2010 roku Home Broker spodziewa się kontynuacji łagodzenia polityki kredytowej.
"Kluczowe będzie to czy banki zliberalizują wymagania dotyczące rynku pierwotnego. Dziś wiele banków w ogóle nie kredytuje zakupu +dziury w ziemi+ i ma bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące mieszkań w budowie (czarne listy deweloperów, drobiazgowa dokumentacja, minimalny poziom zawansowania budowy, konieczności ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, itp.)" - dodano. (PAP) nik/ jtt/